- Nad inwestycją pracujemy od dłuższego czasu. Chcemy wykorzystać duży plac, który jest do dyspozycji na terenie oczyszczalni ścieków po zakończonej modernizacji tego obiektu – mówi prezydent Krzysztof Chojniak.
Farma ma mieć moc około 1 megawata, a wyprodukowany w niej prąd w ilości ok. 950 MWh rocznie ratusz chce wykorzystać m.in. w miejskich placówkach czy do oświetlenia ulic. Zapewni to ponad 10% zapotrzebowania miasta na prąd.
- Dzięki budowie takiej farmy nie tylko po raz kolejny wpiszemy się w ważny dla nas wszystkich rozwój ekologii i dbałości o środowisko. Pozyskiwanie energii ze słońca to także duże oszczędności na miejskich rachunkach za prąd – podkreśla prezydent.
Na budowie farmy fotowoltaicznej działania miasta w kwestii inwestycji w odnawialne źródła energii się nie kończą.
- Będziemy chcieli powołać do życia tzw. klaster energetyczny, czyli grupę podmiotów składających się z osób fizycznych, instytucji publicznych jak i przedsiębiorców, którym łatwiej będzie pozyskać pieniądze zewnętrzne na inwestycje w odnawialne źródła energii – wyjaśnia Krzysztof Chojniak i podkreśla, że budowa farmy jest pierwszym etapem tworzenia klastra. - Dzięki temu samorząd będzie miał wpływ na rozwój lokalnej energetyki. Będą to realne oszczędności wynikające z poprawy efektywności energetycznej, które będą stanowiły impuls dla rozwoju przemysłu w oparciu o niższe ceny energii elektrycznej - podsumowuje prezydent.