W auli w Urzędu Miasta Płocka podpisano we wtorek 28 września 2021 r. porozumienie na linii samorząd – związki zawodowe – JST i spółki samorządowe.
W imieniu samorządu miasta Płocka Porozumienie podpisał prezydent Andrzej Nowakowski, w imieniu strony związkowej przedstawiciele Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność”: Andrzej Burnat – przewodniczący Zarządu Regionu Płockiego, Stanisław Szkopek – zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Płockiego, Bożena Sobczyńska – przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej w MOPS, Adriana Machulska – przewodnicząca Komisji Zakładowej w POKiS, Anna Wojciechowska-Szymborska – przewodnicząca Komisji Zakładowej w Książnicy Płockiej, Dariusz Olczak – sekretarz Komisji Zakładowej w Komunikacji Miejskiej. Strona pracodawców to jednostki samorządu terytorialnego i spółki miejskie reprezentowane przez: dyrektora Miejskiego Urzędu Pracy - Daniela Olendra, dyrektor Książnicy Płockiej - Joannę Banasiak, dyrektora Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki - Radosława Malinowskiego, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - Adrianę Lipińską-Białaszek oraz prezesa i wiceprezes Komunikacji Miejskiej - Marcina Uchwała i Aleksandrę Sieczkowską-Pachelską.
Porozumienie o współpracy partnerskiej zostało wynegocjowane w ramach projektu pod nazwą: „Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów”
realizowanego wspólnie przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” i Związek Miast Polskich oraz Norweski Związek Pracowników Miejskich i Ogólnych, oraz Norweską Konfederację Pracowników Gminnych i Regionalnych. W ramach projektu przewidziano m.in. przeprowadzenie badań źródłowych w zakresie rzeczywistego stanu dialogu społecznego w sektorze publicznym na poziomie lokalnym, organizację konkursu dobrych praktyk w zakresie tworzenia godnych warunków pracy w samorządach, wypracowanie możliwego modelu dialogu i negocjacji w sektorze publicznym czy wdrożenie pilotażu w sektorze publicznym.
„Kierując się zasadą poszanowania praw i poglądów, dążąc do zachowania wzajemnego zaufania, dbając o pozytywny wizerunek Stron i osiągnięcie kompromisu, podpisujemy Porozumienie, by godna praca stała się niezbywalnym dobrem mieszkańców naszego miasta, a dobra współpraca Stron była inspiracją do podejmowania kolejnych działań na rzecz rozwoju pracowników.” - czytamy w preambule porozumienia.
Celem porozumienia, co podkreślili uczestnicy spotkania, jest poprawa jakości dialogu społecznego w sektorze publicznym na poziomie lokalnym poprzez identyfikację i rozwój metod wspierających dialog, a także rozwój kanałów efektywnej komunikacji i współpracy miedzy partnerami.
Strony zobowiązały się w szczególności do: przekazywania informacji niezbędnych do prowadzenia konsultacji i podjęcia ewentualnych negocjacji, przeprowadzenia konsultacji i rozpoczęcia ewentualnych negocjacji, zawierania Układów Zbiorowych Pracy dotyczących ochrony warunków pracy pracowników czy otwartych na nowe wyzwania występujące w środowisku pracy,
odbywania spotkań z pracownikami dotyczących istotnych spraw ich zakładów pracy, a także
podejmowania wspólnych działań na rzecz przeciwdziałania i wyeliminowania mobbingu lub innych zagrożeń psychospołecznych oraz inspirowania do podnoszenia kwalifikacji pracowników, w tym kompetencji cyfrowych i innych będących odpowiedzią na zmieniające się potrzeby rynku pracy.
W załączeniu projekt porozumienia.
(jp)