Polskie miasta przeciw homofobii

Opublikowano: 18.05.2021
foto-Komisja_praw_cz_owieka-_widnica.jpg
17 maja na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Polskie miasta zwracają uwagę mieszkańców na sytuację osób dyskryminowanych.

Dramatyczne statystyki mówią, że 7 na 10 nastolatków LGBT+ w Polsce doświadcza homofobicznej i transfobicznej przemocy. W efekcie połowa nastoletnich osób LGBT+ mierzy się z objawami depresji, 70% ma myśli samobójcze i czuje się osamotnionych, jedynie 25% znajduje pełną akceptację u swoich matek, jeszcze mniej (12%) u ojców. 69% osób uczestniczących w badaniu KPH rozważało samobójstwo, przy czym 12% bardzo często. Ich dramatyczną sytuację potwierdzają codzienne zgłoszenia do telefonu zaufania 116 111.

Polskie miasta wykorzystały Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii  do zwrócenia uwagi mieszkańców na sytuację osób doświadczających przemocy i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową.

- Chcemy tworzyć w Warszawie warunki dla poszanowania godności i równości wszystkich osób i grup społecznych- pisał tego dnia do mieszkańców prezydent Warszawa Rafał Trzaskowski.- Pracujemy nad tym, aby zwiększyć miejską ofertę wsparcia psychologicznego i prawnego dla osób LGBT+. Prowadzimy edukacje antydyskryminacyjną. Służymy wsparciem interwencyjnym w sytuacjach kryzysowych, w tym w kryzysie bezdomności. Tworzymy dokument polityki różnorodności społecznej, który będzie wskazówką, co i jak robić lepiej.
W przestrzeni miasta pojawiły się tego dnia plakaty z hasłem „Warszawa dla wszystkich”.

17 maja przed Urzędem Miasta Łodzi odbyła się konferencja prasowa z udziałem Marcina Gołaszewskiego, przewodniczącego Rady Miasta. - W Łodzi jest nasz wspólny dom. W Międzynarodowym Dniu przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii pragnę w imieniu samorządu Łodzi wyrazić solidarność z osobami LGBT+. Mieszkacie w Łodzi, pracujecie tu, uczycie się, studiujecie, płacicie podatki, uprawiacie sport, tworzycie sztukę, budujecie domy i drogi. Jesteście sąsiadami, przyjaciółmi. Mijamy się każdego dnia. Każda forma wsparcia ma znaczenie. Szczególnie ważne jest to dla osób bardzo młodych. Łódź stoi i zawsze będzie stać po stronie osób LGBT!(…) 
W Polsce wciąż brakuje wielu regulacji zapewniających odpowiednią ochronę prawną osób LGBT+. Dlatego tak ważne jest wsparcie płynące od władz lokalnych. Przemoc i dyskryminacja wobec osób LGBT+ wzrosły w Polsce na przestrzeni ostatnich lat, jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest stosunek i wypowiedzi polityków partii rządzącej. 
Stosunek do osób LGBT+ może i musi zmieniać władza samorządowa. Robi to Łódź jako jedno z miast polskich zrzeszonych w Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich – mówił Marcin Gołaszewski.
Podczas konferencji przedstawiono też dane przygotowane przez Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę” i mówiono na temat kampanii społecznej LGBT+ja, przygotowanej przez fundację.

Oświęcimski Instytut Praw Człowieka oraz Urząd Miasta Oświęcimia promowały tego dnia na swoich FB akcję „Masz w nas sojuszników”. Ponadto Centrum Żydowskie rozwiesiło w tym dniu flagę LGBT.

17 maja, w Międzynarodowym Dniu Sprzeciwu Wobec Homofobii, Bifobii i Transfobii, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zabrał głos na międzynarodowej konferencji "Global Conference on the rights and inclusion of LGBTI+youth", która odbyła się w Paryżu.
Nie mam wątpliwości, że wobec prawa jesteśmy wszyscy równi. Mówią o tym najważniejsze deklaracje międzynarodowe, a także polska konstytucja. Równość, wolność, solidarność, szacunek i otwartość to wartości, które są wpisane w DNA naszego miasta. Kraków jest dumny z otwartości w kwestiach światopoglądowych, wielokulturowości, kosmopolityzmu, społeczeństwa otwartego. Nasze miasto jest miastem schronienia i miastem tworzącym równe szanse dla wszystkich. Edukacja równościowa, wsparcie dla organizacji pozarządowych działających na rzecz praw człowieka, tęczowe symbole w przestrzeni miasta, wsparcie dla osób LGBT+ w kryzysie, procedury antydyskryminacyjne, wydarzenia kulturalne mówiące o potrzebie przeciwdziałania dyskryminacji, walka z mową nienawiści, to tylko niektóre z działań w ramach polityki równościowej, którą tworzymy i pragniemy rozwijać. Jako gospodarz miasta, które ma w swoim herbie symbol otwartych bram, raz jeszcze podkreślam, że w Krakowie mamy pełną świadomość jaką wartością jest różnorodność. Tylko w mieście, w którym pielęgnuje się otwartość, solidaryzm społeczny i empatię możemy się czuć wszyscy szczęśliwi, wolni i bezpieczni” – mówił Prezydent.

Stop homofobicznej przemocy. Świdnica wspiera kampanię „LGBT+ja” – to tytuł artykułu, jaki ukazał się 17 maja na miejskim portalu informacyjnym „Moja Świdnica”. Więcej na ten tamta – TUTAJ. Także Sopot włączył się w kampanię „Masz we mnie sojusznika”, „Masz we mnie sojuszniczkę”, która pokazuje, jak wiele może zmienić wspieranie rówieśników LGBT+. W kampanię przygotowaną przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę włączyły się także – z inicjatywy Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich – samorządy m.in.: Poznania, Wrocławia, Częstochowy, Warszawy, Łodzi, Krakowa, Tarnowa oraz Gdańska. Więcej

Partnerzy