Polskie samorządy wobec skutków wojny w Ukrainie

Opublikowano: 18.03.2022
Local_Trends-Sopot.png
Inicjatywie Local Trends od początku przyświeca idea współpracy ponad podziałami. Dziś szczególnie potrzebna jest nam solidarność, współpraca i merytoryczna dyskusja.

Wszyscy stanęliśmy w obliczu wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą oraz zagrożenia kryzysem humanitarnym, z którego pierwszą falą mierzy się Polska.

Obecna sytuacja nie powinna być analizowana bez szerszego spojrzenia na otoczenie makroekonomiczne i prognozy dla polskiej koniunktury gospodarczej, finansowanie szpitali samorządowych, kwestie standardu usług publicznych, problematykę zarządzania długiem lokalnym czy tendencje demograficzne i migracyjne.

Dlatego organizatorzy Kongresu deklarują, że program Local Trends – II Samorządowego Kongresu Finansowego, który odbędzie się w dniach 11-12 kwietnia w Sopocie, będzie zaktualizowany o najważniejsze tematy związane z wdrażaniem zorganizowanych działań pomocowych oraz działań odbudowy gospodarczej przez samorządy.

  • W pierwszym dniu Kongresu prof. Jerzy Hausner poprowadzi debatę pt. Polskie i Europejskie polityki rozwojowe w polskich samorządach, a skutki wojny w Ukrainie z udziałem Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego, Jakuba Banaszka, Prezydenta Miasta Chełm oraz Jana Olbrychta, Posła do Parlamentu Europejskiego.
  • Wobec wzrostu niepewności przy planowaniu budżetów samorządowych oraz rosnącej skali wyzwań związanych z podejmowaniem nadzwyczajnych środków łagodzenia kryzysu, rozszerzyliśmy również kontekst dyskusji z udziałem Sebastiana Skuzy, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, zatytułowanej Finanse samorządów z perspektywy Polskiego Ładu, bieżącej sytuacji ekonomicznej i wojny.
  • Do programu włączona została także debata Jak pomagać? Samorządy, rząd i NGO w obliczu exodusu z Ukrainy, której gospodarzami będą Miasto Sopot i Caritas Polska. Zaproszeni do udziału Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Sopotu, ks. Marcin Iżycki, Dyrektor w Caritas Polska, prof. Maciej Duszczyk Reprezentujący Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, Oleksandr Plodystyi, Konsul Ukrainy, a także Tomasz Kobierski, Prezes Zarządu Grupy MTP, w odpowiedzi na potrzebę solidarności i systemowego rozwiązania sytuacji kryzysu migracyjnego postarają się odpowiedzieć na aktualne w dniu kongresu pytania związane z rolą rządu, samorządu, biznesu i obywateli.

PROGRAM WYDARZENIA

Więcej informacji

Partnerzy