Polsko-ukraińskie „Mosty Zaufania”

Opublikowano: 30.11.2021
Mosty_zaufania-Photo_2.png
Polanica Zdrój i Polyanytsya oraz Wieliczka i Henichesk wyraziły zainteresowanie współpracą w ramach polsko-ukraińskiej inicjatywy „Mosty Zaufania”.

10 i 16 listopada 2021 r. w ramach Inicjatywy „Mosty Zaufania” odbyły się pierwsze spotkania polskich i ukraińskich samorządów w formule online. Polanica Zdrój i Polyanytsya oraz Wieliczka i Henichesk, wyraziły zainteresowanie współpracą, wymianą dobrych praktyk i realizowaniem wspólnych projektów, które przyniosą korzyści ich społecznościom.

Pierwszy kontakt przedstawicieli polskich i ukraińskich gmin był okazją do krótkiego przedstawienia się, zrozumienia priorytetów i wyzwań rozwojowych oraz do omówienia obszarów potencjalnej współpracy.

Spotkanie polskiej i ukraińskiej Polanicy pokazało, że obie społeczności stoją przed podobnymi wyzwaniami związanymi z poprawą infrastruktury turystycznej, ochroną przyrody i gospodarką odpadami. Ponadto ukraińska Polyanytsya chciałaby poprawić system gospodarki ściekowej i wodnej, a także pozyskać dodatkowe fundusze na rozwój wsi. Obecnie wieś otrzymuje bardzo mało środków regionalnych lub krajowych. Partnerzy omówili również zagadnienia koordynacji usług turystycznych, pobierania opłaty klimatycznej, brandingu i marketingu lokalnego. Partnerzy będą nadal spotykać się online, aby zawęzić zakres współpracy i przygotować wyjazd studyjny.

Podczas rozmów Wieliczki i Henicheska partnerzy wyrazili zainteresowanie wymianą najlepszych praktyk w obszarze rozwoju turystyki i infrastruktury, edukacji, młodzieży i kultury.

Dalsze zaplanowane etapy współpracy w ramach inicjatywy to cykl spotkań online zimą 2021-2022. Wiosną i latem 2022 przedstawiciele ukraińskich samorządów mają odwiedzić swoich polskich partnerów w ramach wizyty studyjnej oraz krótkiego stażu.


O „Mostach Zaufania”
Inicjatywa „Mosty Zaufania” (ang.: Bridges of Trust) realizowana jest przez Radę Gmin i Regionów Europy (CEMR) oraz projekt PLATFORMA, finansowana w ramach programu U-LEAD, wielostronnej akcji Unii Europejskiej i jej państw członkowskich: Niemiec, Polski, Szwecji, Danii, Estonii i Słowenii.

Partnerzy