POŻEGNALIŚMY ZENONA BOSACKIEGO

Opublikowano: 23.08.2022
IMG-20220823-WA0000.jpg
23 sierpnia na Cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu pożegnaliśmy Zenona Bosackiego, świetnego poznańskiego dziennikarza, który zmarł 14 sierpnia w wieku 86 lat.

Z wykształcenia polonista, z zawodu początkowo nauczyciel, z zamiłowania dziennikarz i publicysta oraz historyk, był postacią znaną nie tylko w Poznaniu.

W 1958 roku ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, po czym przez 3 lata był nauczycielem języka polskiego w dwóch szkołach podstawowych. Do zawodu nauczycielskiego wrócił później jeszcze raz, w trudnych latach 80., gdy uczył polskiego w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych.

Po epizodzie w Wydawnictwie Politechniki Poznańskiej został dziennikarzem „Gazety Poznań­skiej”, dla której pracował do roku 1973. Także tutaj pojawił się ponownie, już w latach 90., jako komentator polityczny dziennika wydawanego wówczas przez Fibak Investment Group.

W międzyczasie, w drugiej połowie lat 70. pracował w poznańskim tygodniku „Tydzień”, jako sekretarz redakcji i kierownik działu.

W 1979 roku założył i był redaktorem naczelnym „Przeglądu Konińskiego” (do grudnia 1981 r.), a w stanie wojennym początkowo publikował teksty ponownie w „Tygodniu” oraz w wydawanym w Poznaniu od grudnia 1982 roku Tygodniku „Wprost” (tym samym, który od 1989 r. stał się pismem ogólno­polskim, a w 2000 r. wyemigrował do Warszawy). Podjął też współpracę z wydawnictwami podziemnymi.

W roku 1989 został współpracownikiem sztabu wyborczego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Poznaniu, kierując zespołem redagującym informator wyborczy „Głos Wolny”:


W wolnej Polsce został terenowym korespondentem Gazety Wyborczej, równolegle z pracą dla „Gazety Poznańskiej”. Działał w wielkopolskim oddziale Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, był inicjatorem nagrody dziennikarskiej im. Wojciecha Dolaty.

Od 1 marca 1994 r. do 30 września 1998 r. był rzecznikiem prasowym Związku Miast Polskich, a następnie, do wiosny 1999 roku – rzecznikiem prasowym Prezesa ZMP, Wojciecha Sz. Kaczmarka.

W Biurze Związku pracował jako dziennikarz do emerytury – do końca 2001 roku.

Ma na swoim koncie dwie książki: „Władysław Zamoyski” (1986) i „Pierwszy lepszy sejm” (1993), nie licząc innych publikacji zwartych.

Warto posłuchać jego bardzo ciekawych wspomnień z lat 70. i 80., nagranych dla Poznań­skiego Archiwum Historii Mówionej: https://historiamowiona.poznan.pl/relacje/zenon-bosacki/, choć – mimo że miał świetne pióro – nie był oratorem.

Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku

PS. Osobiście utkwiła mi szczególnie w pamięci jego relacja z I ogólnopolskiej Konferencji Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów w Poznaniu (podczas której, wiosną 1993, powstał Komitet Założycielski Związku Gmin Wiejskich RP), która ukazała się w „Gazecie Poznańskiej” pod jakże wymownym tytułem: „Nie bójta się wójta!”…




Partnerzy