Do mieszkańców Poznania rozesłano już listy zapraszające do wzięcia udziału w panelu obywatelskim. Trafiły one do losowo wybranych gospodarstw domowych. Spośród osób zarejestrowanych, wytypowana zostanie grupa poznaniaków, która weźmie udział w przedsięwzięciu. Tutaj także zadecydują wyniki losowania.
Panel obywatelski jest dodatkową formą współpracy z mieszkańcami, która daje możliwość wypracowania rozwiązań w określonym temacie. W poznańskiej odsłonie akcji weźmie udział reprezentatywna grupa osób, wyłoniona z uwzględnieniem szeregu kryteriów demograficznych, takich jak płeć, wiek, poziom wykształcenia czy rejon miasta.
- To pierwszy panel obywatelski w historii Poznania i ciekawa, nowa forma dialogu z mieszkańcami. Zarządzanie miastem to ogromne wyzwanie. Wsłuchiwanie się w oczekiwania poznaniaków pomaga w podejmowaniu mądrych decyzji, mających pozytywny wpływ na rozwój naszego miasta. W sprawach tak ważnych jak zmiany klimatyczne, z którymi jak większość miast musimy się mierzyć, ten głos jest szczególnie istotny - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
11 lutego odbędzie się losowanie, które spośród zarejestrowanych wyłoni ostateczną grupę 65 osób (oraz 10 rezerwowych), które będą tworzyć panel. Ci poznaniacy sprawdzą w praktyce nową formę demokracji. Będą mieli okazję dogłębnie przeanalizować temat, zgłosić swoje propozycje i omówić wspólnie różne rozwiązania. Wszystko to pozwoli wypracować i przyjąć rekomendacje do podjęcia działań na rzecz naszego miasta. Panel będzie się zajmował zagadnieniami dotyczącymi ochrony klimatu oraz przystosowania do zachodzących zmian klimatu.