Poznań - Mówmy i piszmy językiem szacunku!

Opublikowano: 14.06.2021
Pozna_-poj_ciownik_r_wno_ciowy.jpg
„Pojęciownik równościowy" opracowany przez poznański Zespół ds. polityki równości i różnorodności, to rodzaj praktycznego słowniczka. Mogą z niego korzystać m.in. urzędnicy samorządowi i nauczyciele.

„Pojęciownik równościowy" zbiera i wyjaśnia podstawowe pojęcia, które warto znać i określenia, których warto używać, jeśli chcemy mówić i pisać językiem szacunku. Może służyć osobom pracującym w obszarach administracji publicznej, edukacji i biznesu, działającym społecznie, polityczkom i politykom oraz wszystkim, którzy widzą potrzebę kształtowania rzeczywistości w taki sposób, aby każda osoba czuła się ważna i bezpieczna.

„Pojęciownik równościowy" jest projektem otwartym i żywym, jak sam język. Przybliża te pojęcia, które dzisiaj mają wpływ na nas i na innych ludzi. Podpowiada, jakiego języka warto używać tu i teraz, aby zapobiegać dyskryminacji. Opublikowany w formie aktywnego dokumentu pdf pozwala swobodnie wyszukiwać potrzebne definicje słów i pojęć. Autorzy słownika, pracujący w powołanym przez prezydenta Poznania Zespole ds. polityki równości i różnorodności zakładają, że będzie rozwijany i aktualizowany, aby nadążał za potrzebami relacji międzyludzkich i bogactwem języka.

Ten poradnik językowy został stworzony również po to, aby służyć jako narzędzie wspierające procesy budowania samorządowych programów na rzecz równości i różnorodności. Pozwala bowiem uwspólnić rozumienie kluczowych pojęć z zakresu polityki równościowej. Jest to niezmiernie ważne zwłaszcza w przypadku współpracy wielu osób, o charakterze interdyscyplinarnym.

Zapraszamy do korzystania z tego narzędzia (TEKST „POJĘCIOWNIKA" ZNAJDUJE SIĘ W ZAŁĄCZENIU) i dzielenia się uwagami oraz nadsyłania propozycji jego uzupełnienia w kolejnej jego edycji na adres: rownosc@um.poznan.pl.

Załączniki:
Pojęciownik równościowy

Partnerzy