Poznań - Rewitalizacyjna ofensywa

Opublikowano: 23.01.2017
Remigiusz_Latek.jpg
Rok 2017 ma być początkiem prawdziwej ofensywy rewitalizacyjnej miasta. W tym roku ma zostać opracowany i przyjęty przez poznańskich radnych Gminny Program Rewitalizacji (GPR). Ruszą nowe inwestycje.

Zadaniem nowych inwestycji będzie ożywienie miejskiej przestrzeni, prowadzone będą też projekty służące aktywizacji mieszkańców poszczególnych dzielnic.

Na podstawie dziesięciu kryteriów i wskaźników zawartych w ustawie o rewitalizacji, w Poznaniu do obszaru zdegradowanego zakwalifikowano teren 15 z 42 działających w mieście rad osiedli, a jako obszar rewitalizacji wyznaczono tereny podlegające radom osiedli: Jeżyce, Stare Miasto, Święty Łazarz, Wilda, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria oraz fragmenty Głównej,
Starołęki-Minikowa-Marlewa i Górczyna.

Zanim zagadnienia rewitalizacji zostały skodyfikowane w ustawie, Poznań - od 2004 roku - zdążył przyjąć trzy edycje Miejskiego Programu Rewitalizacji. Dodatkowo, w 2013 roku, projekty na obszarze śródmieścia zebrano w "Zintegrowanym Programie Odnowy i Rozwoju Śródmieścia". Dotychczasowe poznańskie programy, mimo braku regulacji prawnych, traktowały problem rewitalizacji kompleksowo, skupiając się w szczególności na lokalnej społeczności zamieszkującej obszary zdegradowane.

Na ten rok zaplanowano kontynuację współpracy z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza związaną z problematyką rewitalizacyjną oraz zintegrowanym podejściem do rozwoju miasta. Wraz z radami osiedli Stare Miasto, Ś́w. Łazarz i Wilda przygotowywane są kolejne edycje konkursu Lokalnych Inicjatyw Osiedlowych, które mają zaktywizować społeczności lokalne. Na Łazarzu kontynuowana będzie współpraca w ramach Otwartej Strefy Kultury. Promowane będą działania Inkubatora Kultury Pireus i Projekt Najmu Lokali.

Więcej informacji

Partnerzy