Poznań – „Znikający mur”

Opublikowano: 26.08.2020
Pozna_-znikaj_cy_mur.jpg
Stworzona przez Goethe-Institut interaktywna instalacja składa się z blisko 6000 drewnianych klocków. Na każdym z nich wygrawerowano cytaty nadesłane przez mieszkanki i mieszkańców Europy.

Kiedy mur zniknie? To już zależy od samych poznaniaków, bo elementy instalacji każdy może zabrać do domu na pamiątkę.

Poznań jest jednym z trzech polskich miast, obok Gdańska i Warszawy, w którym można zobaczyć „Znikający mur”. Instalacja stworzona przez Goethe-Institut jest element europejskiego programu kulturalnego, który powstał z okazji objęcia przez Niemcy prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Znikające klocki mają symbolizować sztucznie budowane granice, dzielące społeczności, narody czy zwykłych ludzi, które mogą zniknąć dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich zainteresowanych.

- To wielkie wyróżnienie, że Poznań jest pierwszym Polskim miastem, w którym można oglądać „Znikający mur” - powiedział Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta. - Gdy zobaczyłem tytuł instalacji i jej autorów, czyli niemiecki Instytut Goethego, pierwsze skojarzenie jakie mi się nasunęło to mur berliński. Można pomyśleć, że to oczywiste, ale jeżeli zastanowimy się nad tym głębiej, pojęcie muru i jego znikania, bądź nie, dotyczy bardzo wielu rzeczy. Każdy z nas może znaleźć przykłady historyczne i współczesne, jak chociażby katalońska pieśń pod tytułem Mury, która była hymnem Solidarności, a w tej chwili jest śpiewana na Białorusi.

Instalacja składa się z mierzącej dwa metry wysokości i pięć metrów szerokości ramy wypełnionej kratownicą oraz blisko 6000 drewnianych klocków. Na każdym z nich, w trzech językach (oryginalny, polski, niemiecki), wygrawerowane zostały ulubione cytaty nadesłane przez mieszkanki i mieszkańców Europy. Są to fragmenty piosenek np. The Beatles czy Scorpions, cytaty z ulubionych filmów, wierszy i powieści zarówno należących do kanonu literatury, m.in. Dante, Goethe, Jane Austen, jak i współczesnych pisarek - Herty Müller i Olgi Tokarczuk, dzieł filozoficznych i wypowiedzi słynnych polityków jak Winston Churchill, czy Tadeusz Mazowiecki. Na klockach znalazł się również głośny apel aktywistki Grety Thunberg.

Od 30 sierpnia do 1 września instalację będzie można oglądać w Gdańsku (Długi Targ), a między 18-20 września w Warszawie (bulwary nad Wisłą).

Więcej informacji

Partnerzy