Nisko, którego wniosek zajął 12 miejsce w kraju (na 213 złożonych aplikacji) i został wybrany do II etapu oceny, opracowuje teraz dokumenty strategiczne pozwalające sięgnąć nawet po 10 mln EURO.
Konferencja inaugurująca powstanie Klastra Rozwoju Lokalnego Gminy i Miasta Nisko odbyła się 14 lutego w sali widowiskowej Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”. Spotkanie związane było ściśle z rozpoczęciem prac nad projektem do Programu „Rozwój lokalny” finansowanego ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Program „Rozwój Lokalny" dotyczy podniesienia jakości życia mieszkańców średnich i małych miast, w szczególności miast o pogarszającej się sytuacji społeczno – gospodarczej i stanowi szansę na ich kompleksowy rozwój. Gmina Nisko znalazła się w grupie miast kwalifikujących się do etapu finałowego, w ramach którego przyznawane będą dotacje z Programu Rozwój Lokalny w kwocie nawet do 40 mln złotych.
– Uczestniczymy dzisiaj w inauguracji Klastra Rozwoju Lokalnego Gminy i Miasta Nisko. Jest to innowacyjne działanie, które do tej pory związane było raczej z przedsiębiorczością. My chcemy się trochę wzorować na tych klastrach. Przed nami wielkie wyzwanie i ogromna praca do wykonania. Mamy to szczęście uczestniczyć w nowym, potężnym programie, który wymaga znacznego zaangażowania, nie tylko instytucji okołogminnych, ale również innych organów, przedsiębiorców, stowarzyszeń i mieszkańców Niska. Wierzę, że ta ciężka praca, którą mam nadzieję wykonamy wspólnie, przyniesie owoc w postaci zakwalifikowania do grupy finałowej, a więc 15 miast, które otrzymają dofinansowanie – mówił podczas konferencji Waldemar Ślusarczyk, burmistrz Gminy i Miasta Nisko.
Program konferencji był obszerny, co na tym etapie prac nad projektem wiązało się przede wszystkim z koniecznością przedstawienia i omówienia wszelkich aspektów dotyczących całego Programu „Rozwój lokalny”. W spotkaniu wzięli udział Doradcy Miast: Jarosław Komża, Marek Gabzdyl, Krzysztof Markiel i Kamil Niklewicz, którzy omówili Program „Rozwój lokalny” oraz odpowiedzieli na pytania o modele i sposób realizacji partnerstw.
W ramach wniosku Gmina Nisko aplikuje o realizację kompleksowych działań mających na celu pobudzenie miasta do znacznie szybszego i systematycznego rozwoju. W obszarze planowanych działań Gmina stawia na zrównoważony rozwój gospodarczy, w oparciu o rozwój terenów inwestycyjnych i turystykę. Z kolei w ramach strategicznych działań rozwojowych zaplanowano m.in. opracowanie koncepcji i budowę tematycznego parku rozrywki, rozwój i promocję terenów inwestycyjnych, rozwój odnawialnych źródeł energii, budowę i rozbudowę ścieżek rowerowych wraz z wypożyczalnią rowerów, czy eliminacją miejsc i barier ograniczających możliwość poruszania się na terenie miasta osobom niepełnosprawnym, osobom starszym czy rodzicom z małymi dziećmi.
Co istotne, ważnym elementem działań podczas przygotowania projektu, jest udział mieszkańców Niska we wspólnym decydowaniu o przyszłości naszego miasta, głównie poprzez konsultacje społeczne.
14 lutego podczas spotkania władze Niska zaprezentowały najważniejsze elementy diagnozy gminy w oparciu o Monitoring Rozwoju Lokalnego. Zdecydowanie stwierdzono, że atuty miasta pozwalają na przezwyciężanie deficytów. Uznano, że konieczna jest poważna, odpowiedzialna praca nad wyznaczeniem nowej ścieżki rozwoju. Za nowe cele i projekty muszą odpowiadać sami mieszkańcy miasta, którym lokalna władza samorządowa będzie stwarzać najlepsze warunki do zaangażowania. Zatem partycypacja, współpraca, świadomość problemów i spore szanse rozwoju są wypełnieniem hasła „Nisko coraz wyżej”.
Więcej: