Projekt doradztwa energetycznego

Opublikowano: 19.05.2016
DG_Park_Zielona_005.jpg
Ruszył formalnie projekt doradztwa energetycznego, który polega m.in. na budowie ogólnokrajowej sieci Doradców Energetycznych.

28 kwietnia br. podczas spotkania Konwentu Prezesów Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podpisano umowę o partnerstwie na rzecz realizacji projektu, który polega m.in. na budowie ogólnokrajowej sieci Doradców Energetycznych.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu informuje, że dnia 28 kwietnia 2016 r., podczas spotkania Konwentu Prezesów Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podpisana została Umowa o partnerstwie na rzecz realizacji Projektu pn.: „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”. Od połowy 2015 r. WFOŚiGW w Poznaniu prowadził działania mające na celu realizację w/w projektu.

Projekt wdrażany po raz pierwszy w Polsce ma charakter nieinwestycyjny, nowatorski i unikatowy w skali Europy. Projekt polega m.in. na budowie ogólnokrajowej sieci Doradców Energetycznych. Aktualnie w ramach projektu pracuje 70 doradców w 16 regionach kraju, którzy udzielają nieodpłatnych usług doradczych, głównie celem wsparcia rozwoju gospodarki niskoemisyjnej z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju oraz wspierania realizacji pakietu energetyczno-klimatycznego UE 3x20 przez Polskę.

W województwie wielkopolskim do dyspozycji pozostaje 7 Doradców Energetycznych.

Odbiorcami bezpłatnej pomocy doradczej mogą być zarówno instytucje publiczne, przedsiębiorcy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, jak i osoby fizyczne. Zadaniem Projektu jest także zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie rozwoju gospodarki niskoemisyjnej tj. działania informacyjno-edukacyjne, promocja, wymiana doświadczeń, tworzenie bazy wiedzy. W ramach Projektu realizowane jest wsparcie gmin w przygotowaniu i wdrożeniu Planów Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN)/SEAP/SECAP, przeprowadzanie szkoleń mających na celu przygotowanie energetyków gminnych oraz wsparcie odbiorców działań w przygotowaniu i wdrożeniu inwestycji w zakresie efektywności energetycznej, OZE i poprawy jakości powietrza.

Projekt realizowany jest w ramach I osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 Zmniejszenie emisyjności gospodarki - działanie 1.3. Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach - poddziałanie 1.3.3. w formie projektu partnerskiego, w którym NFOŚiGW w Warszawie pełni rolę Partnera Wiodącego, a określone Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Województwo Lubelskie pełnią rolę Partnerów.

Planowany całkowity koszt realizacji Projektu wynosi ok. 129 mln zł. Projekt jest w 100 % dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach POIiŚ (2014-2020). Okres kwalifikowania wydatków rozpoczął się w dniu 1 lutego 2015 r. i kończy się w dniu 31 grudnia 2023 r.

Kontakt do Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Poznaniu znaleźć można po adresem:

http://www.wfosgw.poznan.pl/doradztwo-energetyczne...

Partnerzy