Przeciwko uszczupleniu przychodów JST

Opublikowano: 28.09.2020
zmp-ump.jpg
ZMP i UMP stanowczo protestują przeciwko zapisom wprowadzonym do projektów ustaw dotyczących podatków, które spowodują ubytek w budżetach JST rzędu 14,1 mld. zł w ciągu 10 lat obowiązywania ustaw.

Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich stanowczo protestują przeciwko zapisom wprowadzonym do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw.

Nie negując potrzeby uszczelnienia systemu podatkowego, a tym samym odbudowania dochodów podatkowych budżetu państwa - ZMP i UMP uważają, że nie powinno się to odbywać, kosztem pomniejszania dochodów jednostek samorządu terytorialnego.

Zaproponowane w ustawie rozwiązania przejścia podatników PIT rozliczających się wg zasad ogólnych na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, spowoduje ogromne uszczuplenia przychodów samorządów z tytułu udziałów w podatkach dochodowych, ponieważ jednostki samorządu terytorialnego nie mają w nim udziału.

Sami projektodawcy wskazują, w ocenie skutków regulacji, że ubytek wyniesie ponad 14,1 mld zł w okresie pierwszych 10 lat obowiązywania ustawy!

Równocześnie projektodawca nie przewiduje dla samorządów jakiejkolwiek rekompensaty finansowej, co doprowadzi do drastycznego ograniczenia możliwości wykonywania zadań publicznych w gminach oraz realizację projektów inwestycyjnych.

Korporacje samorządowe zrzeszające miasta zwracają uwagę, że wskazane rozwiązanie jest sprzeczne z art. 167 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który zapewnia jednostkom samorządu terytorialnego udział w dochodach publicznych, odpowiednio do realizowanych zadań. Domagają się, aby do zaproponowanych regulacji, wprowadzić zapis o zwiększeniu udziału procentowego jednostek samorządu terytorialnego w podatkach dochodowych PIT i CIT lub inne rozwiązanie skutkujące zwiększeniem dochodów własnych gmin.

Załączniki:
Stanowisko ZMP i UMP - podatki

Partnerzy