Przedsiębiorczość w stolicy Arktyki

Opublikowano: 04.12.2023
20231121_135800.jpg
Przedstawiciele miast uczestniczących w Programie „Rozwój Lokalny” wzięli udział w kolejnej wizycie studyjnej do Norwegii, której tematem przewodnim była przedsiębiorczość.

Jak Tromso współpracuje z przedsiębiorcami i wspiera innowacje oraz w jaki sposób różne organizacje promują rozwój przedsiębiorczości w tej części Norwegii – tego mogli dowiedzieć się uczestnicy wizyty studyjnej w norweskim Tromso w dniach od 20 do 24 listopada br. w ramach Programu „Rozwój lokalny”.

Tromso to największe miasto północnej Norwegii, siódme pod względem wielkości miasto kraju, liczące blisko 77 tys. mieszkańców. Haakon Worum, starszy doradca ds. przedsiębiorczości w gminie Tromso opowiadał, że atutem miasta są stosunkowo młodzi i dobrze wykształceni mieszkańcy, z których 48 % jest zatrudnionych w sektorze publicznym, ok. 7 tys. ludzi pracuje dla gminy, a 400 osób zatrudnionych w Urzędzie Gminy Tromso.

W gminie działa wiele organizacji wspierających lokalną przedsiębiorczość. Z ich działalnością mogli się zapoznać uczestnicy wizyty studyjnej. Największa z nich to wspierana przez rząd norweski Innovation Norway, która jest powołaną w 2004 państwową firmą promocji norweskiego handlu, turystyki i wynalazków. Jej właścicielem jest Ministerstwo Handlu i Rozwoju (51%) oraz powiaty (49%). Biura znajdują się we wszystkich okręgach Norwegii oraz w ponad 30 krajach na całym świecie. Innovation Norway to najważniejszy instrument norweskiego rządu na rzecz innowacji i rozwoju norweskich przedsiębiorstw i przemysłu. Wspiera firmy w rozwijaniu ich przewagi konkurencyjnej i zwiększaniu innowacyjności. Norweskie przedsiębiorstwa mają dostęp do szerokiego systemu wsparcia biznesowego oraz środków finansowych.

Young Entrepreneurship to z kolei ogólnokrajowa organizacja non-profit, która współpracuje z sektorem edukacji, społecznością biznesową i innymi zainteresowanymi stronami w celu rozwijania kreatywności, pomysłowości i pewności siebie dzieci i młodzieży.

Przykładem organizacji założonej przez gminę jest ProTromsø, które powstało 2021 roku w celu ułatwienia i promowania Tromso jako dobrze prosperującego miasta do prowadzenia działalności gospodarczej. Współpracuje z lokalnymi firmami, izbami handlowymi, klastrami, startupami, środowiskiem akademickim, instytucjami publicznymi i innymi partnerami, którzy są pasjonatami wzrostu i rozwoju Tromso i północnej Norwegii.

W realizację projektów włącza się też Uniwersytet w Tromso, który jest najdalej wysuniętą na północ uczelnią na świecie oraz jednym z najważniejszych norweskich ośrodków akademickich. Lokalizacja uczelni związana jest z jej misją, czyli wspieraniem kluczowych dla Norwegii gałęzi przemysłu i rozwoju społeczno-gospodarczego, ochrony środowiska, a także zapewniania wykształcenia dla kadr całego regionu, który z uwagi na specyficzny klimat, doświadcza odpływu pracowników do dużych ośrodków – w Tromso i Oslo.

Przedstawiciele polskich miast odwiedzili również małą, niespełna 2-tysięczną gminę Kåfjord z jej centrum administracyjnym w Olderdalen. Gmina jest miejscem, w którym spotykają się trzy kultury. Przez wieki Norwegowie, Kvenowie i Samowie żyli i pracowali obok siebie. Miało to silny wpływ na nazwy miejsc, język, tradycje i sposób życia. Kåfjord charakteryzuje się zróżnicowanym sektorem biznesowym, zarówno publicznym, jak i prywatnym. Ważnymi branżami w gminie są między innymi rolnictwo, rybołówstwo, turystyka, handel, usługi i przemysł. Gmina ma również dobrą infrastrukturę, z połączeniami drogowymi, autobusowymi i promowymi z sąsiednimi gminami i Tromsø. Kåfjord ma również aktywne życie kulturalne, z klubami sportowymi, zespołami, chórami, grupami teatralnymi i innymi stowarzyszeniami. W gminie znajdują się cztery szkoły i pięć przedszkoli.

W wizycie wzięli udział przedstawiciele 11 miast: Ostrowa Wielkopolskiego, Zabrza, Włocławka, Przemyśla, Stalowej Woli, Jasła, Żarów, Konina, Tarnowa, Żywca oraz Zgierza.

Wizyty studyjne są realizowane w ramach Programu „Rozwój Lokalny” wdrażanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i finansowanego z III edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Załączniki:
Uniwersytet Arktyczny
projekt Impetus
Innovation Norway
ProTromso
KS
Tromso - stolica Arktyki
Young Enterpreneurs

Partnerzy