Zaangażowanie różnych środowisk społecznych, gospodarczych, naukowych i kościelnych w przygotowania tego projektu oraz liczny udział mieszkańców miasta w prowadzonych badaniach na rzecz przygotowania diagnozy stanu miasta oraz sformułowania celów nie pozostawia złudzeń, iż Miasto Przemyśl to dojrzała drużyna gotowa rozegrać mecz o zwycięstwo. Na różnych etapach prac nad projektem pn. „Razem Zmieniamy Przemyśl", przemyślanie dali się poznać, jako odpowiedzialni, dojrzali zawodnicy tworzący zgraną „drużynę” gotowi do wspólnych, odpowiedzialnych treningów przed jednym z najważniejszych meczy. Podczas spotkania warsztatowego, które odbyło się w dniu 14 lipca br. jego uczestnicy określili, jakie są cechy dobrego projektu oraz o czym nie należy zapominać pracując nad przedsięwzięciami.
Opracowane przez Zespół Miejski cechy dobrego projektu powinny być również drogowskazem dla tych wszystkich, którzy zdecydują się na przygotowanie i zgłoszenie swojego pomysłu do przygotowywanego przez miasto projektu. Za kilka dni ruszy nabór pomysłów, które Zespół Miejski podda ocenie pod kątem możliwości realizacji oraz zgodności z celami projektu oraz założeniami głównego regulaminu Programu „Rozwój lokalny”.
Aby realizacja wypracowanej wspólnie przez mieszkańców miasta wizji była możliwa miasto w ramach przygotowywanego projektu postawiło sobie następujące cele:
- Przemyśl – miasto rozpoznawalne swoim dziedzictwem, kulturą i atrakcyjną ofertą turystyczno-rekreacyjną;
- Przemyśl – miasto dostępne, wykorzystujące różnorodność i wielokulturowość do budowania społeczeństwa dialogu, otwartości oraz integracji społecznej;
- Przemyśl – miasto wykorzystujące premię swojego położenia dla zrównoważonego rozwoju i nowoczesnej przedsiębiorczości;
- Przemyśl – inteligentne miasto współtworzone przez mieszkańców z atrakcyjną ofertą edukacyjną, zróżnicowanym zasobem mieszkaniowym i bogatą ofertą usług społecznych;
- EkoPrzemyśl – miasto dbające o środowisko i wykorzystujące nowoczesne technologie dla zwiększania atrakcyjności i jakości życia.
Przypomnijmy, że Program „Rozwój lokalny” finansowany jest w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG na lata 2014 - 2021. Miasto Przemyśl jest wśród 54 miast, które mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach ww. Programu. Program ma na celu wsparcie małych i średnich miast w wypracowaniu i wdrożeniu zrównoważonego i systemowego podejścia do rozwoju lokalnego, a tym samym do ograniczenia negatywnych zjawisk rozwojowych oraz podniesienia standardu życia mieszkańców.