Ranking miast przyjaznych kierowcom

Opublikowano: 09.08.2024
RMPK_2024_grafika_ogolna.png
Gdzie w Polsce zmotoryzowanym podróżuje się najlepiej, a koszty utrzymania pojazdu są najniższe? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w najnowszym Rankingu miast przyjaznych kierowcom, stworzonym przez Oponeo.pl, we współpracy z aplikacją Yanosik.

Ranking miast przyjaznych kierowcom to autorski projekt, którym Oponeo.pl chce podzielić się ze wszystkimi zainteresowanymi rozwojem terenów zurbanizowanych w naszym kraju.

Jego idea narodziła się w 2017 roku. Od tego czasu, co roku skrupulatnie gromadzone są możliwie najświeższe dane potrzebne do stworzenia rzetelnego zestawienia, poruszającego istotne kwestie dla zmotoryzowanych. Ich zebranie oraz analiza są możliwe dzięki zaangażowaniu specjalistów z Oponeo.pl oraz pomocy ekspertów i organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką transportu w miastach.

Istotny wkład w projekt ma system Yanosik – informacje zgłaszane bezpośrednio przez użytkowników dróg za pomocą tej aplikacji dają rzeczywisty obraz sytuacji na polskich drogach oraz zmian zachodzących w systemach komunikacji miast.

Metodologia

Miasta rywalizują o tytuł najbardziej przyjaznego kierowcom w dwóch grupach:

  • powyżej 300 tysięcy mieszkańców
  • poniżej 300 tysięcy mieszkańców

W pierwszej znajdują się: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz oraz Lublin. Wśród aglomeracji z liczbą ludności poniżej 300 tysięcy są: Katowice, Białystok, Gdynia, Częstochowa, Radom, Sosnowiec, Toruń, Kielce, Rzeszów, a także Gliwice.

Miejscowości porównywane są w obrębie jednej grupy.

Zasadniczą funkcję w Rankingu miast przyjaznych kierowcom pełni punktacja. Każda miejscowość jest rozpatrywana pod kątem kilku kryteriów, otrzymując stosowne noty. Początkowo były to:

  • osiągana prędkość jazdy w centrum i poza jego granicami,
  • liczba odnotowanych kolizji w mieście,
  • infrastruktura parkingowa,
  • ceny paliw,
  • koszty ubezpieczeń,
  • koszty wymiany opon.

Popularyzacja wypożyczania samochodów „na minuty”, jak również rosnący popyt na auta elektryczne i hybrydowe spowodowały, że kolejne tematy stały się obiektami zainteresowań twórców rankingu. Od 2019 roku punkty przyznawane są za obecność systemów carsharingowych w miastach, a także za dostępność infrastruktury do ładowania aut z napędem elektrycznym. Nowością w 2024 roku są dodatkowe punkty za występowanie udogodnień dla użytkowników infrastruktury typu Park&Go czy Park&Ride.

W tym roku wśród miast powyżej 300 tys. mieszkańców na podium znalazły się Gdańsk (1. miejsce), Bydgoszcz i Kraków. W drugiej grupie miast (poniżej 300 tysięcy) pierwsza trójka to Sosnowiec (1. miejsce), Gliwice i Częstochowa.

Więcej informacji

Partnerzy