Przez cały 2022 r. Komisja będzie koordynować wiele różnych działań w ścisłej współpracy z Parlamentem Europejskim, państwami członkowskimi, władzami regionalnymi i lokalnymi, organizacjami młodzieżowymi i samą młodzieżą. Inicjatywy realizowane w ramach Europejskiego Roku Młodzieży otrzymają wsparcie w wysokości 8 mln euro z Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Finansowanie to będzie pochodzić z dodatkowych środków na 2022 r. przydzielonych przez władzę budżetową na Europejski Rok Młodzieży. Znaczny wkład w realizację celów i działań tego Europejskiego Roku wniosą również inne programy i instrumenty unijne. Młodzi Europejczycy otrzymają wiele możliwości zdobycia wiedzy, umiejętności i kompetencji pomocnych w ich rozwoju zawodowym, a także uczestniczenia jako obywatele w kształtowaniu przyszłości Europy.
Wiceprzewodniczący do spraw promowania naszego europejskiego stylu życia, Margaritis Schinas, oświadczył: Porozumienie to jest ważnym elementem naszej polityki na rzecz młodzieży. Środki budżetowe przeznaczone na Europejski Rok będą służyć naszym działaniom przewodnim. W ramach Europejskiego Roku Młodzieży 2022 będziemy pomagać młodym Europejczykom w obronie i promowaniu wolności, wartości, możliwości i solidarności. Jesteśmy to winni pokoleniom, które najbardziej ucierpiały w czasie pandemii i teraz muszą odzyskać kontrolę nad swoim życiem.
Europejska komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel powiedziała przy tej okazji: Zapraszam wszystkich młodych Europejczyków do udziału w licznych spotkaniach, inicjatywach i działaniach, które będziemy organizować od stycznia 2022 r. Chcemy, żeby młodzi ludzie zabrali głos i pomogli nam podejmować decyzje, które będą miały wpływ na ich przyszłość. Pragniemy, aby Europejski Rok przyniósł konkretne działania, które będą przynosić efekty jeszcze długo po 2022 r. Wspólnie sprawimy, że ten Europejski Rok okaże się sukcesem!
Aby uhonorować, wspierać i angażować młode osoby we wszystkich obszarach, w ramach Europejskiego Roku Młodzieży będziemy dążyć do osiągnięcia czterech celów:
- Przywrócenie dobrych perspektyw dla młodych osób, w szczególności naprawienie negatywnych skutków pandemii COVID-19, które ich dotknęły, oraz ukazanie możliwości, jakie oferują młodzieży i całemu społeczeństwu zielona i cyfrowa transformacja oraz inne unijne polityki;
- Pomaganie osobom młodym, zwłaszcza tym o mniejszych szansach, wywodzącym się z różnych środowisk defaworyzowanych lub należącym do szczególnie wrażliwych i zmarginalizowanych grup społecznych, w zdobywaniu odpowiedniej wiedzy i kompetencji (m.in. poprzez pracę z młodzieżą), tak aby mogły stać się aktywnymi i zaangażowanymi obywatelami, zainspirowanymi europejskim poczuciem przynależności;
- Pomaganie młodym ludziom w lepszym poznaniu wielorakich możliwości, które mają do dyspozycji, i aktywne promowanie ich szans na szczeblu unijnym, krajowym, regionalnym i lokalnym, aby wspierać ich rozwój osobisty, społeczny i zawodowy oraz sytuację ekonomiczną.
- Włączenie polityki młodzieżowej w główny nurt wszystkich odpowiednich obszarów polityki Unii zgodnie ze strategią UE na rzecz młodzieży na lata 2019–2027, aby zachęcić do uwzględniania perspektywy młodzieży przy wyznaczaniu kierunków polityki na wszystkich szczeblach.
Wszystkie te działania i możliwości zaangażowania powinny wywrzeć trwały wpływ i stanowić dorobek, którzy utrzyma się długo po 2022 r. Chociaż istniejące programy UE na rzecz młodzieży, takie jak Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności, będą oczywiście odgrywać kluczową rolę w realizacji i finansowaniu działań, to Europejski Rok Młodzieży ma mieć charakter międzysektorowy i opierać się na wszystkich politykach UE.
W trakcie Europejskiego Roku spodziewane jest uruchomienie kilku inicjatyw przewodnich obejmujących różne obszary polityki, na przykład nowej inicjatywy ALMA