Wsparcie finansowe może pokryć nawet 70% kosztów realizacji usługi.
Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich i budżetu państwa w najbliższych latach samorządy otrzymają blisko 90 mln zł na częściowe finansowanie zlecania usług społecznych podmiotom ekonomii społecznej (z tego aż 38 milionów złotych w uruchamianej niebawem 2 rundzie I naboru). Wnioski można będzie składać do końca października. W ramach pierwszej edycji projektu planowane jest udzielenie co najmniej 250 grantów dla gmin i powiatów.
- W pierwszej rundzie I naboru przyznano już granty na blisko 1,5 miliona złotych. Środki na realizację usług społecznych trafią do samorządów z całej Polski już w październiku. Co ważne, wszystkie złożone projekty zostały ocenione pozytywnie. Pula pieniędzy do rozdysponowania w projekcie jest jednak dużo większa, dlatego warto ubiegać się o to dofinansowanie. „Premia społeczna” to innowacyjny mechanizm wspierający rozwój lokalnego rynku usług społecznych. Jego głównym celem jest zachęcanie samorządów do zlecania tych usług podmiotom ekonomii społecznej - mówi Daniel Prędkopowicz z Fundacji Fundusz Współpracy.
Aplikować o środki mogą wszystkie gminy i powiaty, które zdecydują się zlecić usługę społeczną podmiotowi ekonomii społecznej w trybie udzielenia zamówienia publicznego lub powierzenia zadania publicznego. To samorządy same będą decydować o tym, na jakie cele wydadzą pozyskane środki oraz będą odpowiedzialne za wybór podmiotu, który zrealizuje usługę.
W praktyce oznacza to, że lokalne społeczności uzyskają dostęp do szerokiej gamy usług społecznych, co przełoży się na poprawę jakości życia ich mieszkańców. Fundusze wspomogą takie działania jak m.in opieka wytchnieniowa, usługi asystenckie w rodzinnym domu pomocy, wsparcie w ośrodkach dla osób potrzebujących, pomoc osobom z niepełnosprawnościami, a także poradnictwo specjalistyczne.
Grant przeznaczony może być na realizację usług społecznych, które wcześniej nie były zlecane podmiotom ekonomii społecznej (PES) lub zwiększają ich skalę. Warunkiem przyznania grantu jest rozpoczęcie procedury wyboru PES po ogłoszeniu danego naboru wniosków (czyli dla I naboru - po 28.06.24 r.) oraz wyłonienie wykonawcy przed złożeniem aplikacji (tak by można było go wskazać we wniosku o grant). Wniosek może dotyczyć zlecenia więcej niż jednego typu usługi społecznej.
Wartość projektu realizowanego pilotażowo do 30 czerwca 2026 roku wynosi blisko 90 mln zł. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Więcej informacji na stronie projektu: www.premiaspoleczna.pl