ROW 2.0 to projekt Miasta Rybnika i Politechniki Śląskiej, którego celem jest stworzenie ośrodka nowoczesnych technologii opartych o zrównoważone, efektywne źródła zielonej energii.
- Od Rybnickiego Okręgu Węglowego do Rybnickiego Okręgu Wodorowego – to brzmi dumnie, choć niektórzy mówią - nierealistycznie, ale ja głęboko wierzę w tę ideę – przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Musimy rozpocząć proces głębokiej zmiany profilu miasta. W Rybniku węgiel ma wprawdzie jeszcze przyszłość przez kolejne lata, ale już teraz musimy myśleć co dalej. Rybnicki Okręg Wodorowy to inicjatywa, która będzie się rozwijać przez najbliższe lata, a która chce połączyć duży biznes, Politechnikę Śląską i potrzeby lokalnych samorządów. Ta współpraca ma sens – dodaje prezydent.
22 marca na rybnickim kampusie Politechniki Śląskiej – podpisane zostało również porozumienie o współpracy badawczo-naukowej pomiędzy Politechniką Śląską, Miastem Rybnik i PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy Sp. z o.o. Porozumienie określa zasady współpracy na linii, biznes-samorząd terytorialny-placówka naukowa, której celem będzie m.in. badanie procesu eksploatacji autobusów zasilanych wodorem, zużycia wodoru w trakcie ich eksploatacji, wydajności tego rodzaju środka transportu, praktycznych wniosków wynikających z tego rodzaju usług publicznych oraz możliwości wprowadzenia dalszych ulepszeń tego rodzaju środka transportu.