- Związek Miast Polskich podejmuje działania mające na celu eliminowanie dyskryminacji i zapewnienie równości wobec prawa, czego wyrazem był nasz udział w opracowaniu i przyjęciu Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Publicznym (2006). Próba jej popularyzacji w Polsce nie przyniosła jednak oczekiwanych rezultatów, a niedawne jej przyjęcie przez Radę Miasta Poznania zostało unieważnione przez wojewodę wielkopolskiego – pisał do Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara prezes Związku, Zygmunt Frankiewicz w liście z 11 stycznia br.
Wcześniej, na początku stycznia RPO wystosował list do Z. Frankiewicza z okazji dekady obowiązywania ustawy z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania.
W kolejnym liście z 19 stycznia br. Adam Bodnar pisze, że stanowisko Związku Miast Polskich przyjmuje z ogromną satysfakcją. Pozostaje ono spójne z podkreślaną i docenianą przez RPO szczególną rolą jednostek samorządu terytorialnego w systemie ochrony praw człowieka. Rzecznik Praw Obywatelskich popiera wszelkie działania organów samorządu terytorialnego, które realizują konstytucyjną powinność państwa zapewnienia poszanowania praw i wolności jednostki, wynikających tak z przepisów prawa wewnętrznego, jak i umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. W szczególności RPO wyraża pełne poparcie dla zaangażowania ZMP w opracowanie, przyjęcie i popularyzację Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Publicznym.
- Jednocześnie chciałbym pogratulować inicjatywy powołania przez Zarząd Związku Miast Polskich Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania – czytamy w liście RPO.- Żywię nadzieję, że takie rozwiązania instytucjonalne, będące przykładem dobrej praktyki w dążeniu do zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony praw i wolności człowieka przez wspólnotę samorządową, stanie się inspiracją dla innych organizacji jednostek samorządu terytorialnego.
Korespondencja między RPO a prezesem Związku – w załączeniu.