„Samorząd Miejski” nr 1 (287), styczeń 2022

Opublikowano: 04.02.2022
287.jpg
W najnowszym numerze miesięcznika kolejny raz piszemy o akcji samorządów przeciwko „Lex Czarnek”, ale też o Światowym Forum Miejskim i narzędziach pomagających miastom w planowaniu ścieżek ich rozwoju

Już od wielu miesięcy Związek Miast Polskich wspólnie z Unią Metropolii Polskich walczą o to, aby tzw. Lex Czarnek nie wszedł w życie. Korporacje samorządowe podejmują różne własne działania i aktywności. W ostatnim czasie także posiedzenie senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w całości było poświęcone omówieniu „Lex Czarnek” w świetle niezgodności z przepisami Konstytucji RP i Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego. Było to swego rodzaju wysłuchanie publiczne, do którego zaprosił przewodniczący Komisji, senator Zygmunt Frankiewicz. Głos zabrali m.in.: przedstawiciel MEiN, Rzecznika Praw Obywatelskich, konstytucjonaliści, eksperci, reprezentanci organizacji samorządowych i społecznych, nauczyciele, rodzice i uczniowie. Przy tej okazji po raz kolejny na konferencję prasową zaprosili przedstawiciele środowisk samorządowych i społecznych.

Związek Miast Polskich przygotował dodatkowe działania wspomagające protest przeciwko „Lex Czarnek” i zachęca swoje miasta członkowskie do podpisywania petycji oraz zamieszczania na swoich stronach i w mediach społecznościowych filmu „Kurator czy inkwizytor” oraz materiałów graficznych.

W „Samorządzie Miejskim” piszemy także o zbliżającej się jedenastej sesji Światowego Forum Miejskiego – World Urban Forum (WUF11), która w dniach 26-30 czerwca br. odbędzie się w Katowicach. Jest to najważniejsze globalne wydarzenie dotyczące polityki miejskiej oraz zrównoważonej urbanizacji. Związek zaprasza miasta do aktywnego włączenia się w przygotowania do tego spotkania.

W jaki sposób miasta wykorzystują informacje z Monitora Rozwoju Lokalnego – narzędzia stworzonego przez Związek Miast Polskich? I jak mogą wykorzystać informacje i dane do budowania swojego rozwoju? Samorządowcy dzielili się swoimi doświadczeniami podczas seminarium Forum Rozwoju Lokalnego. Było to kolejne seminarium online poświęcone endogennym potencjałom rozwoju miast.

W naszym miesięczniku relacjonujemy także batalię, jaką samorządowcy toczą w sprawie dodatku osłonowego. Nie mają oni złudzeń – projekt ustawy o dodatku osłonowym wymaga pilnej nowelizacji.

W „Samorządzie Miejskim” publikujemy wywiad z Wojciechem Kirejczykiem, dyrektorem Biura Programu „Niepodległa”. W rozmowie zatytułowanej „Niepodległa jest dla wszystkich” zdradza on jaką ofertę w nowym roku ma dla polskich miast Program.

Odwiedzamy Żory, które w 2022 roku obchodzą jubileusz 750-lecia lokacji.

Więcej informacji

Partnerzy