W grudniu swoje ostatnie w 2023 roku spotkania zorganizowały dwie komisje tematyczne ZMP: sportu oraz praw człowieka i równego traktowania. Oprócz podsumowań tego, co udało się wspólnie w gronie miast wypracować, podczas posiedzenia Komisji Sportu jej wieloletnia przewodnicząca, dr Ewa Bąk została uhonorowana Medalem Związku Miast Polskich.
Z kolei Zarząd Związku w grudniu zajął się tematem ciągłości działania gminy po wygaśnięciu mandatu wójta w trakcie kadencji. W Stanowisku w tej sprawie członkowie Zarządu ocenili jako skandaliczne opóźnienia przy powołaniu przez byłego premiera osób pełniących funkcję organu wykonawczego miast i gmin w miejsce osób wybranych do Sejmu i Senatu RP 15 października. Opracowali także oświadczenie w sprawie konsekwencji lekceważenia przepisów prawa przez urzędników rządowych.
Podczas konferencji „Transformacja energetyczna - zastosowanie zielonej energii w nowoczesnym mieście. Technologie SMART CITY w zarządzaniu energią” zorganizowanej przez Związek w Pile, pokazano ciekawe doświadczenia z polskich, niemieckich i norweskich miast. Dwudniowa konferencja była efektem kilku lat pracy w Programie „Rozwój lokalny”. Podczas spotkania ogłoszeni zostali laureaci i finaliści konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2023” pod tytułem „Transformacja energetyczna miast dla osiągnięcia neutralności klimatycznej i podniesienia jakości życia”.
Częścią konferencji było kolejne, ostatnie już w 2023 roku seminarium Forum Rozwoju Lokalnego, także poświęcone tematowi transformacji energetycznej.
W miesięczniku piszemy także szeroko o drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy i o Polsko-Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast, który będzie realizowany do 2029 z tzw. Funduszy Szwajcarskich. Na te informacje czekało 139 miast, które mogą przygotować wnioski aplikacyjne. To miasta zakwalifikowane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako tracące funkcje społeczno-gospodarcze. Szwajcaria zadeklarowała pomoc finansową w wysokości 1,3 miliarda franków szwajcarskich dla 13 wybranych krajów UE celem zmniejszenia różnic społeczno-gospodarczych w obrębie Unii Europejskiej, dzięki dalszemu wzmacnianiu współpracy.
Zachęcamy także do przeczytania tekstu o samorządowych influencerach. Zawiera cenne wskazówki m.in. na temat tego, jak skutecznie zarządzać marką osobistą w samorządowych social mediach i jak za pomocą social mediów zamienić polityka w influencera.
Zapraszamy do Wejherowa, „duchowej stolicy Kaszub”, które w minionym roku obchodziło jubileusz swego powstania. Wejherowo to siedemnastowieczna perła na mapie północnej Polski. Dzięki swojej bogatej historii i ciekawemu pomysłowi na swój współczesny rozwój, miasto zachwyca wieloma zabytkami architektonicznymi i atrakcjami turystycznymi.