„Samorząd Miejski” nr 11 (319), grudzień 2024

Opublikowano: 10.01.2025
319.jpg
Odebranie możliwości wydawania prasy przez JST pogłębi wykluczenie informacyjne zwłaszcza osób starszych. Dlaczego samorządy walczą o prawo do informowania mieszkańców? Piszemy o tym w grudniowym wydaniu miesięcznika.
„Samorząd Miejski” nr 11 (319), grudzień 2024

Sprawa projektu ustawy medialnej, która ma zakazać wydawania prasy przez samorządy, kolejny raz wróciła pod obrady Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jak pokazują badania IBRIS, 20% mieszkańców deklaruje pozyskiwanie informacji lokalnych właśnie z prasy lokalnej. Z kolei badania przeprowadzone na Uniwersytecie Śląskim dowodzą, że media samorządowe nie mają negatywnego wpływu na demokrację lokalną, bo nie mają one monopolu informacyjnego.

O przyszłości gazet wydawanych przez samorządy mówiono także podczas ostatniego Kongresu Internetu i Mediów Społecznościowych Local SoMe’24 we Wrocławiu. Podczas panelu „Nowa ustawa medialna a samorząd. Czy czeka nas koniec prasy samorządowej” eksperci zwracali uwagę, że prasa samorządowa wypełnia często tzw. pustynie medialne w Polsce i nie jest prawdą, że zabiera niezależność mediom lokalnym czy regionalnym.

W miesięczniku dotykamy tematu krytycznej sytuacji polskiej oświaty. Miasto Radom po raz drugi już pozwało Skarb Państwa. Domaga się wypłaty około 63 milionów złotych. Chodzi o niedoszacowaną subwencję oświatową z roku 2021. O nowy model finansowania zadań z zakresu edukacji i wychowania upomniała się strona samorządowa Komisji Wspólnej. Samorządowcy chcą o nim rozmawiać w zespole trójstronnym, bo w tej chwili resort edukacji i finansów przerzucają na siebie odpowiedzialność za finansowanie zadań oświatowych.

Wśród wielu spraw, którymi pod koniec roku zajął się Zarząd Związku, ważnym tematem była przyszłość Programu „Czyste Powietrze”. W Sosnowcu, przy okazji posiedzenia Zarządu, odbyła się konferencja prasowa na jego temat. Samorządowcy poinformowali m.in. o uwagach do programu, przekazanych do Ministerstwa Klimatu.

O tym, jak budować innowacyjność w administracji samorządowej polscy i norwescy eksperci oraz praktycy mówili podczas grudniowego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego „Innowacyjna i kreatywna administracja”. Dzisiejsze czasy wymagają od samorządowców – urzędników i liderów - umiejętności nowego, innowacyjnego myślenia.

Wracamy raz jeszcze do ostatniego Kongresu Internetu i Mediów Społecznościowych Local SoMe. Piszemy m.in. o sile skutecznej komunikacji oraz o sposobach na identyfikowanie i skuteczne zapobieganie problemom komunikacyjnym w miastach.

Zapraszamy do lektury!

Więcej informacji

Partnerzy