24 lutego 2022 roku wojska Rosji Władimira Putina zaatakowały Ukrainę. Rozpoczęła się tragedia jej mieszkańców, której symbolem są z jednej strony setki tysięcy Ukraińców opuszczających swoje domy w bombardowanych miastach, a z drugiej dzielni żołnierze i cywile stawiający odważny opór agresorom.
To co stało się u naszych Sąsiadów, poruszyło Polaków, którzy natychmiast ruszyli im na pomoc. Poruszyło także polskie samorządy, które wspólnie z administracją rządową oraz z mieszkańcami przystąpiły do działania.
W związku z agresją Rosji na Ukrainę i koniecznością organizacji i koordynacji pomocy, której udzielają polskie instytucje rządowe i samorządowe, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, parafie i osoby prywatne, między 23 lutego a 4 marca odbyło się aż 7 spotkań Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
W miesięczniku pokazujemy, że polskie miasta są solidarne z Ukrainą. Wyrażają solidarność z ukraińskimi miastami oraz Ukraińcami, którzy mieszkają już w Polsce czy mogą tu przyjechać, a przede wszystkim z obywatelami Ukrainy, którzy zostali w swoich miastach i wioskach, by bronić ich przed agresorami. Okazują Ukrainie pomoc i wsparcie w przeróżny sposób. Wymieniają się także między sobą doświadczeniami i sprawdzonymi praktykami.
W lutowym numerze „Samorządu Miejskiego” relacjonujemy także działania, jakie Związek podejmował jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie. Piszemy o ustaleniach Zarządu ZMP podjętych na spotkaniu 18 lutego, a także o tym, czym w minionym roku oraz na ostatnim posiedzeniu zajmowała się Komisja Praw Człowieka i Równego Traktowania ZMP.
Odnotowujemy także niewątpliwy sukces wielu środowisk, w tym Związku Miast Polskich, jakim było zawetowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy Prawo oświatowe – tzw. lex Czarnek. We wniosku o ponowne rozpatrzenie przez sejm noweli ustawy głowa państwa wskazuje m.in. na brak szerokiej aprobaty społecznej dla rozwiązań przyjętych przez Sejm.