„Samorząd Miejski” nr 3 (322), marzec 2025

Opublikowano: 02.04.2025
322.jpg
Jak zbudować sprawny system obrony cywilnej, jakich zmian potrzebuje pomoc społeczna, jakie jest stanowisko ZMP w kwestii zmian granic miast i co zrobić, aby dziki zniknęły z ulic miast – o tym m.in. piszemy w marcowym numerze „Samorządu Miejskiego”.
„Samorząd Miejski” nr 3 (322), marzec 2025

Problematykę granic miast podjął Zarząd ZMP w związku z projektem zmian w ustawie o samorządzie gminnym, przygotowanym przez Związek Gmin Wiejskich RP. Proponowane rozwiązania są niekorzystne dla rozwoju miast, dlatego ZMP przygotowuje stanowisko w tej sprawie.

Zarząd przyjął także m.in. apel w sprawie przedłużenia wsparcia JST w ograniczeniu skutków wzrostu cen prądu oraz stanowiska w sprawie KPO i prac nad ustawą odorową. Pozytywnie zaopiniował projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który wydłuża termin obowiązywania studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin określony w ustawie z dnia 7 lipca 2023 r.

O sytuacji w pomocy społecznej, dodatkach motywacyjnych dla pracowników tego sektora oraz Centrach Usług Społecznych rozmawiali na marcowym spotkaniu członkowie Komisji Polityki Społecznej Związku Miast Polskich. Komisja, do której miasta zgłosiły 71 swoich przedstawicieli, rozpoczęła dyskusję o zmianach potrzebnych w pomocy społecznej.

W związku z trwającymi pracami nad zmianą przepisów regulujących kwestię dzikich zwierząt na terenach zamieszkałych, 25 marca br. spotkała się Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ZMP. Jej członkowie wypracowali tezy stanowiska dla Zarządu Związku w tej palącej sprawie. Bez dookreślenia przepisów miasta niewiele mogą zrobić z dzikami wędrującymi po ulicach i parkach.

W miesięczniku relacjonujemy trzy ciekawe konferencje. 13 marca w Warszawie odbył się międzynarodowy Kongres Obrony Cywilnej, w związku z trwającymi pracami nad wdrożeniem zapisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. O wyzwaniach metodologicznych, definicyjnych i praktycznych przekładających się na podejmowane decyzje strategiczne mówili uczestnicy konferencji zorganizowanej 24 i 25 marca br. przez Główny Urząd Statystyczny. Z kolei Kongres Sport Biznes Polska, zorganizowany już po raz dziewiąty, ponownie udowodnił, że sport to nie tylko rywalizacja na boisku, ale także dynamicznie rozwijająca się gałąź gospodarki oraz istotny element życia społecznego.

Jak w Szwajcarii władze lokalne włączają mieszkańców w podejmowanie decyzji w istotnych dla nich sprawach? Jakie jest szwajcarskie podejście do partycypacji obywatelskiej? Praktycy i eksperci ze Szwajcarii opowiedzieli o tym podczas marcowego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.

Zapraszamy do lektury!

Więcej informacji

Partnerzy