Samorząd Miejski nr 4 (280), kwiecień-maj 2021

Opublikowano: 24.05.2021
280.jpg
W najnowszym numerze relacjonujemy prace nad Krajowym Planem Odbudowy. Wracamy do tematu aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej i piszemy o prawach człowieka w polskich samorządach.

30 kwietnia 2021 r. rząd przyjął ostateczną wersję projektu Krajowego Planu Odbudowy, którą następnie przesłał do Brukseli. Co dotąd udało się wywalczyć samorządom? I co jeszcze można w tym projekcie poprawić lub zmienić?

Ostatnie tygodnie to czas mobilizacji korporacji samorządowych, aby w maksymalnym stopniu wpłynąć na kształt tworzonego przez rząd Krajowego Planu Odbudowy. Na nadzwyczajnym posiedzeniu online 29 kwietnia br. Zarząd ZMP przyjął - jako jedyna organizacja samorządowa - stanowisko dotyczące nowej, zaprezentowanej 28 kwietnia 2021 roku, wersji Krajowego Planu Odbudowy. - Na dzisiaj nie możemy jednak pozytywnie zaopiniować KPO, jest zbyt dużo poważnych uwag. Dlatego proponujemy, aby dalej nad nim pracować. Uważamy też, że trzeba będzie monitorować realizację tego programu i mniej więcej po dwóch latach wprowadzić ewentualne korekty – mówił podczas briefingu prasowego Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP.

Odbyły się już pierwsze posiedzenia powołanego przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego zespołu roboczego do spraw Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Strona samorządowa wskazała m.in. trzy najważniejsze postulaty dot. KPO oraz zasad jego wdrażania.

Zarząd ZMP podjął także stanowisko w sprawie możliwych skutków wprowadzenia niektórych przedsięwzięć z programu „Polski Ład” oraz oprotestował rządową propozycję dotyczącą ochotniczej straży pożarnej (OSP).

W „Samorządzie Miejskim” relacjonujemy konferencję „Standard minimum praw człowieka w polskim samorządzie”, jaką zorganizowały 21 kwietnia br. Stowarzyszenie Arteria oraz Komisja Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich. – Musimy zwracać uwagę na ten kontekst praw człowieka, który związany jest z równością. Mianowicie powinniśmy tak organizować te wszystkie usługi adresowane do mieszkańców, by były one w miarę równo dostępne dla wszystkich; żeby były tak zorganizowane, by nie powodowały dyskryminacji kogokolwiek – mówił podczas konferencji Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.

Pracom nad aktualizacją Krajowej Polityki Miejskiej poświęcone było kwietniowe seminarium Forum Rozwoju Lokalnego. Związek poinformował miasta o aktualnym stanie prac oraz zaprosił do szerokiej dyskusji nad KPM, rozpoczynając tym samym prace nad zbieraniem postulatów z miast.

W 2021 roku przypada 30. rocznica podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie między Polską i Republiką Federalną Niemiec. Związek Miast Polskich zaprasza miasta do wspólnego celebrowania tej ważnej daty pamiętając, że polskie samorządy właśnie z partnerami z Niemiec zawiązały najwięcej formalnych związków.

W „Samorządzie Miejskim” zaglądamy do Zgierza – miasta, które w tym roku obchodzi ważną rocznicę – 200 lat od podpisania tzw. umowy zgierskiej. Ta prekursorska dla całego Królestwa Polskiego umowa zaowocowała bardzo dynamicznym rozwojem miasta, dała impuls do szybkiego rozwoju szeroko rozumianego przemysłu.

Więcej informacji

Partnerzy