Samorząd Miejski nr 5 (291), maj 2022

Opublikowano: 03.06.2022
291.jpg
Zapraszamy do lektury najnowszego numeru Miesięcznika „Samorząd Miejski”. Piszemy o przygotowaniach miast do Światowego Forum Miejskiego, o dobrych i złych skutkach pandemii oraz relacjonujemy inne ważne wydarzenia w ZMP.

26 maja w Warszawie odbyło się wyjątkowe spotkanie polskich miast, które mają miasta partnerskie w Ukrainie, z Wiaczesławem Nehodą, od 2014 roku wiceministrem rozwoju regionalnego i terytorialnego Ukrainy. Wiaczesław Nehoda – jak kiedyś w Polsce duet Jerzy Regulski - Michał Kulesza – jest głównym autorem i skutecznym realizatorem procesu decentralizacji. Proces ten zapoczątkowało zwycięstwo na Majdanie ukraińskich małych ojczyzn, ogłaszających swoje europejskie aspiracje.

W maju odbyły się kolejne dwa seminaria Forum Rozwoju Lokalnego poświęcone przygotowaniom polskich miast do Światowego Forum Miejskiego, które już za niecałe cztery tygodnie rozpoczyna się w Katowicach. Pierwsze z nich, które było transmitowane z Gdyni, dotyczyło dialogu i współzarządzania w czasach wielu wyzwań. Podczas seminarium dominowała myśl, że przyszłość miast tkwi w budowaniu ich odporności i stabilności rozwojowej, a to nie jest możliwe bez rzeczywistego dialogu ze wszystkimi interesariuszami miejskimi. Drugie majowe seminarium, które transmitowaliśmy ze Zgierza, poświęcone było tematowi finansowania rozwoju miast w warunkach destabilizacji. Eksperci ZMP przedstawiali diagnozę stanu finansów samorządowych oraz wyzwania, z jakimi już zmagają się i nadal będą zmagać miasta duże, średnie i małe.

Jak zawsze w „Samorządzie Miejskim” szeroko relacjonujemy prace Zarządu ZMP. Zarząd podczas posiedzenia 13 maja br. przyjął 3 apele dotyczące członkostwa Ukrainy w UE, przyspieszenia prac nad systemowymi rozwiązaniami w polityce migracyjnej i wykorzystania funduszy UE na sfinansowanie wsparcia uchodźców. Przygotowano również wstępną opinię o projekcie zmian w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Wraz z końcem marca zakończyła się realizacja pilotażowego projektu Centrum Wsparcia Doradczego. Tymczasem przez najbliższe kilkanaście miesięcy 77 partnerstw samorządowych zrzeszających ponad 700 jednostek samorządu terytorialnego z terenu całej Polski będzie uczestniczyć w nowej edycji projektu CWD. Samorządy zagrożone trwałą marginalizacją otrzymają wsparcie doradcze od ekspertów ze Związku Miast Polskich oraz Fundacji Fundusz Współpracy.

W „Samorządzie Miejskim” nie zapominamy o dacie 4 czerwca. Pamiętamy, że tego dnia 33 lata temu „skończył się w Polsce komunizm”, a rozpoczął proces budowania struktur państwa prawa, opartych na wartościach demokratycznych. Data ta stała się symbolem zmian, które dokonały się po pierwszych częściowo wolnych wyborach.

Piszemy także o dobrych i złych stronach pandemii. Konferencja „Życie w mieście – na co pandemia otworzyła nam oczy”, która odbyła się 18 maja br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie była próbą podsumowania czasu zmagania się z wirusem COVID-19.

Zaglądamy do Zakroczymia, niewielkiej, liczącej zaledwie 3 tysiące mieszkańców miejscowości, która jest jedną z najstarszych na Mazowszu. Zakroczym obchodzi w tym roku 600-lecie praw miejskich.

Więcej informacji

Partnerzy