Strona Samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego pozytywnie zaopiniowała rządowy projekt ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego i jego systemowe rozwiązania. Uznała, że będzie to istotny krok w naprawie finansów samorządowych. Rządowy projekt jest na pewno krokiem w dobrą stronę: oznacza istotny przyrost dochodów bieżących w 2025 roku. Jednak przyrost jest silnie zróżnicowany, a przyczyny tych różnic nie są dla wszystkich zrozumiałe. Dokument budzi emocje i wątpliwości. Czego dotyczą? Czy nowa ustawa w kształcie zaproponowanym przez rząd zapobiegnie kryzysowi finansów samorządowych?
W miesięczniku relacjonujemy sierpniowe spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządy Terytorialnego. Dwa z nich ściśle dotyczyły projektu ustawy o dochodach JST. To jedna z najważniejszych dla samorządów ustaw, więc emocje były ogromne, a negocjacje z Ministerstwem Finansów trwały do ostatniej chwili.
Na ostatnim w sierpniu spotkaniu Komisji Wspólnej rozmawiano o wdrażaniu w Polsce rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Strona Samorządowa negatywnie oceniła projekt w sprawie systemu kaucyjnego, a ZMP zaapelował o przywrócenie definicji ścieków sprzed 2017 r., by obejmowała wody roztopowe i opadowe.
Zarząd ZMP podczas posiedzenia w Gdańsku 29 sierpnia przyjął m.in. stanowisko w sprawie założeń projektu ustawy medialnej, które dotyczy zasad wydawania prasy przez JST. Związek wskazuje w stanowisku, że zawarta w „koncepcji” propozycja zakazu wydawania prasy przez JST to pogwałcenie prawa do promowania miasta i informowania mieszkańców dostępnymi środkami komunikacji.
Dobra wiedza o tym, jak i w jakim kierunku miasto chce się rozwijać jest szansą na jego rozwój. Miasta małe i średnie, podobnie jak te największe, potrzebują analiz swoich szans i zagrożeń, aby następnie tworzyć plany i strategie na przyszłość. To w dzisiejszych zmieniających się uwarunkowaniach i ogromnym znaczeniu zupełnie nowej demografii absolutnie konieczny wymóg. O przyszłości miast w tych zmiennych warunkach rozmawiali uczestnicy tegorocznej konferencji „Poza metropolią…” w Pleszewie, podejmującej problematykę małych i średnich miast.
W „Samorządzie Miejskim” piszemy ponadto o nowym rocznym projekcie realizowanym z miastami pod nazwą „Inicjatywa Bilateralna 2024-2025”. To kontynuacja współpracy polskich, norweskich i islandzkich samorządów, zawiązanej podczas realizacji Programu „Rozwój lokalny”.
Zaglądamy do Nowego Dworu Mazowieckiego, który w tym roku obchodzi 650-lecie nadania praw miejskich.
Zapraszamy do lektury!