„Samorząd Miejski” nr 9 (275), listopad 2020

Opublikowano: 04.12.2020
275.jpg
W najnowszym „Samorządzie Miejskim” piszemy o sprzeciwie miast wobec groźby zgłoszenia przez premiera weta wobec budżetu UE oraz o walce Związku o pieniądze zabrane samorządom przez rządzących.

„Jako radni wyrażamy głębokie zaniepokojenie zapowiadanymi działaniami polskiego rządu, które ukierunkowane są na zawetowanie wieloletniego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027, a tym samym pozbawienie Polski, w tym w szczególności polskich samorządów, m.in. środków finansowych na rozwój infrastruktury” – piszą Rady Miast w uchwałach, rezolucjach, apelach kierowanych do premiera, rządu i parlamentarzystów. Podkreślają, że nie ma w zasadzie w polskich gminach inicjatywy, która w latach 2014–2020 nie została wsparta bezpośrednio lub pośrednio przez środki finansowe z Unii Europejskiej.

Eksperci podkreślają, że w związku z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią, sytuacja finansowa wielu samorządów znacznie się pogorszy. Dodatkowo Sejm uchwalił najbardziej antysamorządową ustawę w obecnej kadencji, okradając samorządy z PIT-u. Zmiana powoduje szacowany przez rząd na 1,5 mld zł rocznie ubytek w budżetach samorządowych, z jednoczesnym wzrostem wpływów z PIT do budżetu centralnego. Mimo, że Senat, realizując postulat ZMP dotyczący rekompensaty ubytku, dodał przepis, który miał zwiększyć odpowiednio udziały gmin, powiatów i województw we wpływach z podatku PIT, posłowie odrzucili tą poprawkę, a prezydent kraju w ekspresowym tempie podpisał tę krzywdzącą samorządy ustawę. 

W najnowszym „Samorządzie Miejskim” piszemy ponadto o innowacyjnym projekcie, do którego wraz z partnerami przystąpił Związek Miast Polskich. Projekt ma na celu wsparcie mniejszych miast oraz ich otoczenia w prowadzeniu skuteczniej i efektywniej polityki rozwoju. W ramach projektu samorządy wspólnie z doświadczonym zespołem ekspertów Związku Miast Polskich przygotują dobrej jakości projekty i inwestycje, które pozwolą napędzić ich rozwój. 

Sprawdzamy ponadto, co dzieje się w projekcie predefiniowanym „Budowanie potencjału instytucjonalnego średnich i małych miast w Polsce na rzecz wdrażania skutecznych lokalnych polityk rozwoju”. Zakończył się właśnie jego II etap, w którym miasta złożyły do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej 54 wnioski projektowe.

Instrumenty i narzędzia wspierające rozwój – zarówno finansowe, jak i instytucjonalne – były tematem jedenastego już seminarium Forum Rozwoju Lokalnego – przedsięwzięcia, które w całości poświęcone jest wspieraniu wewnętrznych potencjałów rozwoju małych i średnich miast.

Zapraszamy do Brus, Grudziądza, Kępna, Lubawy i Mroczy, które wraz ze swoimi mieszkańcami obchodziły w tym roku jubileusz 100-lecia powrotu do Macierzy.

Więcej informacji

Partnerzy