„Samorząd Miejski” nr 9 (317), październik 2024

Opublikowano: 05.11.2024
317.jpg
Jak będą w najbliższym czasie wyglądać finanse miast oraz jak sprawiać, by społeczności lokalne otwierały się na migrantów – piszemy o tym w najnowszym numerze Miesięcznika „Samorząd Miejski”.
„Samorząd Miejski” nr 9 (317), październik 2024

Ogłoszona 8 październiku br. przez ministra finansów Andrzeja Domańskiego długo wyczekiwana decyzja o tzw. kroplówce, zakłada kwotę 10 mld zł, z czego 8,2 mld to „dodatkowy PIT”, a 1,8 mld – uzupełnienie subwencji. Przypomnijmy, z tej kwoty gminy otrzymają 7,7 mld zł, ale podział tych środków – zdaniem ZMP – powinien być bardziej sprawiedliwy. O to zabiega Zarząd Związku, a środowiska samorządowe chcą współdziałać z rządem, aby ustabilizować system finansów JST.

15 października rząd przyjął strategię migracyjną do 2030 roku. Zapowiada ona m.in. zmianę dostępu do rynku pracy – znosi krytykowany tzw. test rynku pracy realizowany przez starostę. Zakłada większy nacisk na integrację cudzoziemców poświęcając dużo uwagi nauce języka polskiego i respektowaniu polskiego prawa. O tym, w jaki sposób integrować i włączać migrantów mieszkających w polskich miastach, by byli oni źródłem wzmocnienia lokalnych społeczności rozmawiano podczas kolejnego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego, zorganizowanego przez ZMP oraz Norweski Związek Władz Lokalnych i Regionalnych. Temat polityki migracyjnej był także obecny w Krakowie na IV Kongresie Polityki Miejskiej i Regionalnej.

Demokracja zaczyna się od małych ojczyzn – taki wniosek płynie z Europejskiego Forum Samorządowego Local­Trends, którego celem jest inicjowanie debaty na najistotniejsze kwestie dla rozwoju polskich samorządów. W odbywającym się 14 i 15 października w Poznaniu wydarzeniu na ośmiu scenach konferencyjnych miało miejsce czterdzieści debat poświęconych polskiej samorządności. Wzięło w nich udział 1400 uczestników, a w dyskusji głos zabrało aż 230 prelegentów – przedstawicieli samorządu terytorialnego, a także ludzi nauki, biznesu i władz centralnych.

Bydgoszcz, Ciechanów i Potęgowo – to laureaci Konkursu „Samorząd w Transformacji Energetycznej 2024” zorganizowanego przez Fundację Miasto we współpracy ze Związkiem Miast Polskich. Zostali ogłoszeni podczas II Kongresu Energetyki Rozproszonej w Krakowie.

O miejskiej rezyliencji, czyli zdolności miast do adaptowania się do zmieniających się okoliczności rozmawiali przedstawiciele samorządów, eksperci od rozwoju miast oraz przedsiębiorcy. Spotkali się już po raz kolejny 24 października na cyklicznej konferencji ECO-MIASTO w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, by wspólnie tworzyć platformę wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk dotyczących rozwoju współczesnych miast.

Zapraszamy do lektury!

Więcej informacji

Partnerzy