Celem Konkursu Samorząd w Transformacji Energetycznej (STE2024) była identyfikacja i przedstawienie oraz promocja istniejących dobrych praktyk w sferze aktywnego działania samorządu na rzecz transformacji energetycznej realizowanej przez gminy. Konkurs wyróżnił najbardziej skuteczne i kompleksowe podejścia ze strony samorządów na rzecz transformacji wraz ze wskazaniem już osiągniętych rezultatów oraz projekcją dalszych działań w odniesieniu zarówno do instytucji samorządowych i spółek komunalnych, jak też działań na rzecz transformacji energetycznej uwzględniającej lokalne firmy, mieszkańców i obywatelskie społeczności.
Podejmowane działania w ramach samorządu powinny uwzględniać rolę przyjętych i poddanych ocenie społecznej dokumentów planistycznych lub strategii działania. Dzięki konkursowi przedstawiony został zestaw dobrych praktyk, które mogłyby być wdrażane przez inne samorządy, a jednocześnie wskazał potrzeby dla usprawnienia procedur legislacyjnych.
Organizatorzy konkursu chcieli dzięki niemu wypromować najlepsze rozwiązania, jak również uaktywnić te samorządy, które dotychczas nie uczestniczą w procesie transformacji. Celem było również wskazanie możliwości aktywnego udziału mieszkańców i ich środowisk w formule spółdzielni energetycznych bądź obywatelskich inicjatyw na rzecz procesów transformacji w swoim środowisku.
Zgłoszenia do konkursu można było przesyłać do 16 października. Zgłoszono 29 aplikacji konkursowych z 12 gmin miejsko-wiejskich, 7 miast oraz 10 miast na prawach powiatu. Najwięcej – po 5 zgłoszeń - wpłynęło z JST z województw pomorskiego i wielkopolskiego.
Do finału, który odbył się w 28 października Krakowie, podczas II Kongresu Energetyki Rozproszonej, weszły następujące JST:
Kategoria 1: Gminy Miejsko-Wiejskie oraz Wiejskie
- Potęgowo
- Przykona
- Ustronie Morskie
Kategoria 2: Miasta
- Ciechanów
- Kołobrzeg
- Rumia
Kategoria 3: Miasta na prawach powiatu
- Bydgoszcz
- Konin
- Lublin
Ostatecznego wyboru laureatów dokonali uczestnicy panelu „Samorząd w transformacji energetycznej”. Finaliści w czterominutowych wystąpieniach przedstawili swoje działania na rzecz transformacji energetycznej. Po prezentacjach wszyscy uczestnicy panelu (słuchacze i paneliści) w głosowaniu elektronicznym wybrali trzech laureatów, po jednym w każdej kategorii gmin.
I tak w kategorii gminy wiejskie i miejsko-wiejskie zwyciężyła gmina Potęgowo, w kategorii miast – Ciechanów, a w kategorii miast na prawach powiatu – Bydgoszcz.
Poniżej w załączeniu prezentacje laureatów.