Samorządowcy i Senatorowie - łączą siły

Opublikowano: 16.06.2021
new.jpg
Samorządowcy i Senatorowie podpisali porozumienie o współpracy na rzecz ochrony i rozwoju wspólnot lokalnych w Polsce.

Samorządowcy i Senatorowie podpisali porozumienie o współpracy na rzecz ochrony i rozwoju wspólnot lokalnych w Polsce oraz utworzenia ze wszystkimi siłami prodemokratycznymi wspólnych list do Sejmu, Sejmików Wojewódzkich oraz Senatu.

Samorządowcy z czterech stowarzyszeń: „Samorządy dla Polski”, „Dolny Śląsk – Wspólna Sprawa”, „Wielkopolska – Kierunek Europa”, „Łączy Nas Samorząd” oraz Senatorowie z Senackiego Zespołu Samorządowego podpisali dzisiaj (16 czerwca br.) porozumienie na rzecz rozwoju polskich samorządów terytorialnych. Porozumienie podpisano o godzinie 13.00 w siedzibie Senatu RP.

Sygnatariusze porozumienia podkreślili swoje obawy związane z postępującą centralizacją Polski i podporządkowywaniem coraz większych obszarów życia interesom jednej partii. Niepokój autorów listu wiąże się także z coraz liczniejszymi przypadkami odbierania społecznościom lokalnym prawa do decydowania o swoich sprawach oraz o dochodach wypracowanych przez mieszkańców. Sygnatariusze porozumienia zobowiązali się do współpracy w przygotowywaniu senackich inicjatyw legislacyjnych, służących rozwojowi samorządu terytorialnego w Polsce, a także dalszej poprawie jakości życia w polskich gminach i miastach.

Zygmunt Frankiewicz, senator RP, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej,  prezes Związku Miast Polskich:

– Porozumienie ma na celu obronę samorządów. Samorząd jest częścią państwa, jest niszczony, demolowany w sposób systematyczny i systemowy. Potrzebne jest wsparcie opozycji w wyborach nie tylko samorządowych, ale także w wyborach do Sejmu i Senatu. Liczymy na to, że w ten sposób uda się wygrać z PiS-em. Inaczej zginie samorząd. Dlatego to zaangażowanie. Takich organizacji, jak te, które podpisały się pod porozumieniem tworzy się więcej. Chcemy zintegrować całe środowisko samorządowe po to, by się nie dało rozbić i podzielić, bo rozbite będzie łatwe do ogrania. Będziemy oczywiście podejmowali inicjatywy ustawodawcze – jest ich już kilkanaście, senackich, w tej kadencji. Będziemy współpracowali z obecnymi tu organizacjami i wspólnie będziemy przygotowywali te projekty i decydowali o tym, co najpilniejsze.


Jacek Karnowski, stowarzyszenie „Samorządy dla Polski”, prezydent Sopotu:

– Chcemy zjednoczyć wszystkie siły prodemokratyczne w wyborach do Sejmu, samorządowych, a także do Senatu. Chcemy rozmawiać ze wszystkimi siłami prodemokratycznymi tak, byśmy wspólnie odbudowali samorząd w Polsce. Przykład Rzeszowa, gdy samorządowiec z poparciem swoich radnych może zjednoczyć wszystkie siły proopozycyjne pokazuje, że można wygrywać wybory na Podkarpaciu. Można wygrywać w całej Polsce i chcemy je wygrywać we wszystkich wojewódzkich sejmikach samorządowych. Ale chcemy także wygrywać wybory do Senatu i Sejmu. To są nasze cele. A dzisiaj z Zespołem Senackim chcemy bronić samorządu, byśmy mieli dla kogo te wybory wygrywać, byśmy mogli wygrywać je dla naszych mieszkańców. Bo samorząd i demokracja lokalna są obecnie zagrożone. Na przykład w takich obszarach, jak służba zdrowia czy oświata, gdzie rząd chce społecznościom lokalnym zabrać i zawłaszczyć te kompetencje, które do tej pory miały.


Jacek Sutryk, stowarzyszenie „Dolny Śląsk – Wspólna Sprawa”, prezydent Wrocławia:

– Silny, demokratyczny i obywatelski samorząd – tylko taki jest w stanie dbać o codzienne sprawy mieszkańców. W tym celu samorządowcy tworzący regionalne federacje samorządowe spotkali się dziś w Warszawie pod patronatem Marszałka Senatu i Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Mam nadzieję, że to początek wielu ważnych inicjatyw i wspólnych projektów. Trzymam kciuki za nas i za Polskę.


Załączniki:
Porozumienie

Partnerzy