Samorządy przyjazne kobietom

Opublikowano: 13.03.2023
Miasta_przyjazne_kobietom.jpg
Jak miasta, miasteczka i wsie troszczą się o kobiety? - m.in. o tym rozmawiano 10 marca podczas gali „Po jej stronie. Samorząd przyjazny kobietom” w Europejskim Centrum Solidarności. Wyróżniono także samorządy, które stają po stronie kobiet.

Spotkanie w Europejskim Centrum Solidarności było zwieńczeniem projektu, który od września 2022 roku realizowały Ogólnopolski Strajk Kobiet i „Gazeta Wyborcza”, w partnerstwie z Europejskim Centrum Solidarności.

W ramach inicjatywy do wszystkich samorządów lokalnych trafiła wówczas ankieta, w której zadano włodarzom pytania o działania na rzecz kobiet prowadzone w zarządzanych przez nich miastach, mniejszych miejscowościach oraz wsiach. Poproszono o podanie informacji, jakie realizują programy wspierające kobiety, czy mają program refundacji in vitro, jaki jest dostęp do żłobków, jak dbają o parytet kobiet i mężczyzn na kierowniczych stanowiskach, jakie podejmują działania antydyskryminacyjne, jak zapobiegają przemocy domowej, i wiele innych.

Spotkanie zorganizowane 10 marca było okazją do podsumowania wyników wypełnionych przez samorządy ankiet i porozmawiania o tym, jakie można wdrożyć najciekawsze lokalne rozwiązania na rzecz kobiet, w szerszym gronie - na wydarzenie zostali zaproszeni samorządowczynie i samorządowcy, członkinie rad kobiet i rad równego traktowania, aktywistki i aktywiści organizacji wspierających walkę o pełnię praw kobiet, a także parlamentarzystki i parlamentarzyści.

Wymianie dobrych praktyk i doświadczeń, a także rozmowom o tym, co jest jeszcze do zrobienia w przyszłości służyły trzy panele dyskusyjne. O tym, co w praktyce oznacza samorząd przyjazny kobietom w rozmowie z Pauliną Skalnicką mówiły marszałkini Elżbieta Anna Polak, Dorota Zmarzlak - wójtka gminy Izabelin, Sylwia Bielawska - wiceprezydentka miasta Wałbrzycha i Dorota Łoboda - członkini Rady Miasta Stołecznego Warszawy. O tym, że lepiej razem - w kontekście współpracy środowiska aktywistycznego i samorządu lokalnego - w rozmowie z Martą Lempart mówiły strajkowiczki z kolektywów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, działających w różnych miastach w Polsce: Ewa Kacak-Niemczuk, Kinga Gęsicka-Biały, Agnieszka Czerederecka, Hanna Kustra i Zofia Szozda. Z kolei Anna Strzałkowska z Instytutu Miast Praw Człowieka wspólnie z Justyną Białczak pytały członkinie rad kobiet i przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet - w tym mec. Danutę Wawrowską z OSK Słupsk o to, jak wygląda działalność Rad Kobiet w poszczególnych miastach, i dlaczego są ważne.

Ważnym punktem programu Gali Plebiscytu „Po jej stronie. Samorząd przyjazny kobietom” było wręczenie nagród i wyróżnień. Uhonorowanych zostało 17 samorządów: miast, gmin i województw, które wykazały się największą aktywnością w realizacji polityki równościowej wobec kobiet. Wśród nich znalazły się m.in. Gdańsk, Bydgoszcz, Poznań, Dzierżoniów, Sopot, Kraków, Opole, Tarnobrzeg, Rzeszów, Słupsk, Wałbrzych, Warszawa, Wrocław, Piaseczno, Izabelin, a także województwa lubuskie i wielkopolskie.

Wydarzenie zwieńczyło otwarcie wystawy fotograficznej „Bohaterki Codzienności”.

Więcej informacji

Partnerzy