Komisja Budżetu i Finansów Publicznych kontynuowała 6 maja br. pracę nad ustawą o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (druk senacki nr 106).
Senatorowie, oprócz omawiania zastrzeżeń sformułowanych do ustawy przez senackie Biuro Legislacyjne dotyczące uregulowań, które według legislatorów nie mają bezpośredniego związku z zapobieganiem skutkom epidemii, zgłosili trzy inicjatywy legislacyjne, które miałyby zostać rozpatrzone w ramach tzw. szybkiej ścieżki legislacyjnej, wykraczających poza materię rozpatrywanej ustawy. Propozycje dotyczą: wsparcia systemu ochrony zdrowia, osłony dla JST oraz wsparcia dla organizacji pozarządowych.
Senator Zygmunt Frankiewicz zaproponował podjęcie inicjatywy legislacyjnej dotyczącej szczególnych rozwiązań dla samorządu terytorialnego związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz rozprzestrzenianiem się choroby wywołanej tym wirusem. Projekt ustawy ma na celu wprowadzenie kolejnych instrumentów wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego. Projektowane przepisy przewidują m.in. rekompensatę niektórych ubytków w dochodach własnych, spowodowanych restrykcjami stanu epidemii (subwencja rekompensująca), korekty przepisów dot. sposobu wyliczania subwencji, VAT-u od opłat za użytkowanie nieruchomości, możliwości zawieszenia w całości albo w części realizację budżetu obywatelskiego, a także przygotowania do budżetu obywatelskiego na rok 2021, jeżeli byłoby to konieczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
W załączeniu propozycje przedłożone przez senatora Z. Frankiewicza wraz z uzasadnieniem.