Sopot - Najem krótkoterminowy

Opublikowano: 05.12.2019
_AN_9047.jpg
Miasto Sopot zakończyło prace nad nad projektem nowelizacji ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek (...). Chodzi o regulacje dotyczące najmu krótkoterminowego.

W ostatnich dniach miasto Sopot zakończyło prace nad projektem nowelizacji Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (tj. z dnia 17 stycznia 2019 r. Dz.U. z 2019 r. poz. 238).

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami i deklaracjami nowe zapisy skoncentrowane są na przekazaniu delegacji prawnych samorządom. Szanując różną specyfikę i potrzeby miast dotyczące najmu krótkotrwałego przyjęto, że podobnie jak w państwach zachodnich, również w Polsce nie uda się uregulować tych kwestii na poziomie krajowym. Umożliwienie podejmowania decyzji i kontrolowania zjawiska najmu przez gminy, pozwoli skutecznie ograniczyć negatywne skutki najmu krótkotrwałego, nie doprowadzając do sytuacji wyludnienia miast czy innych problemów, z którymi walkę musiały podjąć europejskie miasta atrakcyjne turystycznie.

W nowelizacji ustawy zostały również doprecyzowane zapisy dotyczące tego, kto zobowiązany jest dokonać wpisu do ewidencji innych obiektów świadczących usługi hotelarskie oraz jakie obowiązki z tego tytułu wynikają. Z punktu widzenia miasta Sopotu istotna była również kwestia możliwości kontroli takich obiektów, ich wykreślenia z ewidencji oraz uzyskiwania informacji od przedsiębiorców pośredniczących w najmie o innych podmiotach, w których są świadczone usługi hotelarskie. Projekt nowelizacji ustawy został przekazany do konsultacji.

Treść nowelizacji ustawy została wysłana do: marszałka Senatu, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, ministra rozwoju, przewodniczego Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, prezesa Związku Miast Polskich, marszałka województwa pomorskiego, prezydenta Krakowa, prezesa Zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

Związek Miast Polskich popiera w pełni propozycję Sopotu. W podjętym w czerwcu 2018 roku stanowisku w sprawie potrzeby podjęcia inicjatywy legislacyjnej dotyczącej najmu krótkoterminowego, ZMP zwracało uwagę, że zjawisko udostępniania mieszkań turystom zaczęło się nasilać wraz z rosnącą popularnością platform rezerwacyjnych. 

Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy nie stanowią żadnych ram dla najmu krótkoterminowego, pozostawiając wynajmującym całkowitą swobodę w tym zakresie.
Nie obowiązują w naszym kraju nawet licencje i obowiązek rejestracji jak w krajach Europy Zachodniej.

Brak skutecznych rozwiązań prawnych wpływa negatywnie na sytuację mieszkańców miejscowości turystycznych.(...)

Krótkoterminowy najem turystyczny rodzi wiele problemów i pytań ważnych z punktu widzenia interesu państwa i miast, jak choćby prawidłowość odpowiednich rozliczeń podatkowych, problemów administracyjnych.

Jednocześnie, najem okazjonalny często okazuje się uciążliwy dla lokalnych społeczności. Najemcy, wykorzystującym swoją anonimowość, są w stanie swoim zachowaniem zdestabilizować życie mieszkańców miast. Wynajmujący unikają zaś wzięcia odpowiedzialności za zachowanie swoich klientów, ignorując zasady dobrego sąsiedztwa oraz współżycia w ramach lokalnej społeczności.” - czytamy w stanowisku. 

Więcej o inicjatywie ZMP 


Więcej informacji

Partnerzy