Spotkanie 12 marca ws. szczepień z ministrem edukacji i nauki, Przemysławem Czarnkiem

Opublikowano: 12.03.2021
szczepienia_covid_2.jpg
Dyskusja dotyczyła m.in. obostrzeń w nauczaniu w kolejnych województwach, zwiększenia tzw. rezerwy oświatowej na realizację rządowych programów, a także szczepień pracowników niepedagogicznych szkół

W kolejnym z cotygodniowych spotkań w sprawie szczepień przeciw COVID-19 na wniosek przedstawicieli Strony Samorządowej KWRiST wziął udział minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek. Samorządowcy mieli sporo wątpliwości dotyczących ograniczenia pracy szkół w 4 województwach: mazowieckim, pomorskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim. Jak mówiła w imieniu samorządowców wiceprezydent Warszawy, Renata Kaznowska miasta są w stanie, nawet w dużych, liczących 1000 uczniów szkołach tak zorganizować naukę, by uczniowie nie mieszali się i nie spotykali na korytarzach szkolnych. Decyzja o ograniczeniu nauki jest więc nadmiarowa. Minister Czarnek wyjaśniał, że obostrzenia w regionach, gdzie notuje się szybki przyrost zakażeń podyktowane są koniecznością ograniczenia komunikacji społecznej i przecięcia transmisji wirusa, a nie trudną sytuacją epidemiczną w samych szkołach.

- Nie wprowadzamy nauczania hybrydowego dlatego, że w szkołach jest problem. Gdyby tak było, to można by zastosować obowiązujące od wielu miesięcy przepisy, że dyrektorzy w porozumieniu z powiatowymi inspektorami sanitarnymi podejmują decyzję o przejściu na hybrydowy lub zdalny tryb nauczania (...) Wprowadzamy nauczanie hybrydowe, by ograniczyć komunikację społeczną - w całym kraju 1,2 mln dzieci przekłada się na kilka milionów osób w „ruchu okołooświatowym”, wliczając w to rodziców czy opiekunów - wyjaśniał minister.

I dodał, że rząd stopniowo wprowadza obostrzenia w regionach, gdzie sytuacja epidemiczna jest trudna, na razie więc nie zamyka ani nie wprowadza hybrydowej pracy przedszkoli.

Zbyt późne wydanie rozporządzenia

Samorządowcy wskazali, że tzw. rozporządzenie epidemiczne zawierające przepisy dotyczące nowej organizacji pracy szkół od 15 marca br. jeszcze się nie ukazały i w piątek po południu rodzice z województw mazowieckiego i lubuskiego nadal nie wiedzą, czy w poniedziałek będą musieli zostać w domu, by sprawować opiekę nad dziećmi (a także powiadomić o tym pracodawcę). Minister poinformował, że rozporządzenie to podpisał 11 marca i czeka ono w Rządowym Centrum Legislacji na opublikowanie w Dzienniku Ustaw jeszcze 12 marca br. Jednocześnie zapewnił, że kuratorzy są w stałym kontakcie online z dyrektorami szkół. Wszyscy dyrektorzy wiedzą, jak ma wyglądać edukacja od poniedziałku, 15 marca w każdym z województw.

Szczepienia pracowników administracyjnych

W odpowiedzi na apel o jak najszybsze zaszczepienie niepedagogicznych pracowników szkół i przedszkoli minister Czarnek zapewnił, że postuluje o to do ministra Michała Dworczyka, pełnomocnika rządu ds. Narodowego Programu Szczepień, a także do ministra zdrowia. Jednak ze względu na ciągle zbyt małą dostępność szczepionek została podjęta decyzja, by najpierw zaszczepić osoby przewlekle chore (onkologicznie, dializowane, po przeszczepach i mechanicznie wentylowane).

Samorządowcy wnioskowali o jak najszybsze odmrażanie edukacji po Wielkanocy i przywracanie nauki stacjonarnej dla wszystkich uczniów, a nie tylko klas ósmych czy maturzystów. Jeśli nie będzie to możliwe w całym kraju, warto to robić np. regionami. Wnioskowali też, by programy dotyczące wsparcia psychologicznego dla uczniów i nauczycieli w pandemii, a także „Aktywny powrót do szkoły” rozpoczęły się jak najszybciej, jeszcze w tym roku szkolnym, bo są bardzo potrzebne. Minister Czarnek zapewnił, że planuje jak najszybszy powrót dzieci do szkół - jak tylko to będzie możliwe. Zapewnił, że programy wsparcia są finansowane ze środków resortu edukacji i nauki, a rezerwa oświatowa ma zostać zwiększona o dodatkowe środki na realizację nowych zadań i to prawdopodobnie już na najbliższym posiedzeniu Sejmu.  Dodatkowe godziny nauczania oraz zajęć sportowych wspierających uczniów po covidzie resort chce wprowadzić już w maju br., jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli.

Wiceminister zdrowia, Anna Goławska poinformowała, że obiecany harmonogram szczepień kolejnych grup zostanie przedstawiony na spotkaniu zaplanowanym na 19 marca – informacja o ponownym ograniczeniu dostaw szczepionki astra zeneca zaskoczyła rząd, więc przygotowany już kalendarz trzeba opracować na nowo.

hh

Partnerzy