Spotkanie w sprawie szczepień

Opublikowano: 19.04.2021
szczepienia_covid_1.jpg
Samorządowcy błyskawicznie przygotowali dodatkowe punkty szczepień, niestety - jak wyjaśniał minister M. Dworczyk - z powodu wciąż zbyt małej dostępności szczepionek trzeba przesunąć ich uruchomienie

Jak co tydzień przedstawiciele strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego spotkali się 16 kwietnia br. z ministrem Michałem Dworczykiem, pełnomocnikiem rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.

Punkty przygotowane, szczepionek nadal brakuje

Samorządowcy przygotowali punkty, przekonani, że zostaną one uruchomione 19 kwietnia br. Wykonali ogromną pracę, by przygotować odpowiednie miejsca i zdobyć personel medyczny, tymczasem okazało się, że na razie w całej Polsce ruszy tylko 16 punktów pilotażowych, po jednym w każdym województwie.

Na zarzuty o "hamowaniu" szczepień wiceminister Paweł Szefernaker odpowiedział, że zarówno rząd, jak i samorząd robią wszystko, by jak najszybciej uruchomić dodatkowe punkty szczepień, jednak ich uruchamianie zależne jest od dostaw szczepionek. 

W tej chwili w całym kraju działa już ponad 6,5 tysiąca punktów szczepień, które rząd musi obdzielać równomiernie szczepionkami, aby wszyscy mieszkańcy Polski mieli równy do nich dostęp. Gdyby uruchomiono kilkaset kolejnych punktów, to wszystkie miałyby problem ze zdobyciem szczepionek, przekonywał minister Dworczyk.

Dziś, jak mówiła wiceprezydent Warszawy, Renata Kaznowska dyrektorzy punktów szczepień (których w stolicy jest 59) muszą walczyć o szczepionki. A wiceprezydent Łodzi, Adam Wieczorek zaproponował, by - w celu uniknięcia straty czasu i energii pracowników zaangażowanych w organizację punktów szczepień - opracować listę i harmonogram uruchamiania nowych punktów. Ich otwieranie należałoby uzależnić od realizacji dostaw szczepionek. W przypadku odwołania dostaw przez producentów, miasta mogłyby na bieżąco podejmować decyzje o zmniejszeniu liczby uruchamianych punktów.

Minister Dworczyk przekonywał, że tego typu problemy powinny się skończyć wraz ze zwiększeniem dostaw szczepionek. Jest nadzieja, że nastąpi to w maju, bo np. firma Pfizer zapowiedziała przekazanie dodatkowo 4,5 mln szczepionek, z czego pierwsza transza, ponad milion ma trafić w ostatnim tygodniu kwietnia br.

Polecenia wojewodów podstawą prawną

Na wniosek przedstawiciela Związku Miast Polskich dyrektor Departamentu Administracji Publicznej w MSWiA, Grzegorz Ziomek wyjaśnił, że podstawą prawną do uruchamiania samorządowych punktów szczepień będą polecenia wojewodów, dotyczące wsparcia organizacyjnego, technicznego lub organizacyjno-technicznego tych punktów, a także wskazania podmiotu leczniczego, odpowiedzialnego za szczepienia. Polecenia będą wydawane na podstawie tzw. ustawy covidowej.

hh

Partnerzy