Spotkanie Wiaczesława Nehody z polskimi miastami

Opublikowano: 26.05.2022
2022-05-26_125743.jpg
26 maja w Warszawie odbyło się wyjątkowe spotkanie polskich miast, które mają miasta partnerskie w Ukrainie z Wiaczesławem Nehodą, od 2014 roku wiceministrem rozwoju regionalnego i terytorialnego Ukrainy.

Spotkanie w Warszawie zorganizował Związek Miast Polskich oraz Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej dzięki gościnności Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej .

Wiaczesław Nehoda – jak kiedyś w Polsce duet Jerzy Regulski - Michał Kulesza – jest głównym autorem i skutecznym realizatorem procesu decentralizacji. Proces ten zapoczątkowało zwycięstwo na Majdanie ukraińskich małych ojczyzn, ogłaszających swoje europejskie aspiracje. W latach 1990-98 był merem Tarnopola, działał też aktywnie w Związku Miast Ukrainy.

Ukraina zrealizowała bardzo trudną reformę decentralizacyjną, rozpoczętą w 2015 roku przez rząd byłego burmistrza Winnicy, Wołodymyra Hrojsmana, a zakończoną przed wyborami samorządowymi w październiku 2020 r., które mogły się odbyć już w nowym, efektywnym podziale administracyjnym. Dzięki reformie samorządy uzyskały osobowość prawną, samodzielność i – w porównaniu z poprzednimi – całkiem niezłe środki finansowe. Podobnie jak w Polsce, reforma samorządowa w Ukrainie została powszechnie uznana za najbardziej udaną z ukraińskich reform. Polski przykład był dla Ukrainy jedną z inspiracji, a polscy eksperci – doradcami w I fazie przygotowań.

- Gminy, a więc ukraińskie gromady – to bardzo dobry fundament, podstawa, która zapewnia rozwój państwa – powiedział podczas s potkania w Warszawie Wiaczesław Nehoda.- Przekonaliśmy się, że gdyby nie reforma decentralizacyjna, jaką przeprowadziliśmy w Ukrainie, nie stawialibyśmy dziś takiego oporu agresorowi. W wielu miastach, m.in. w Kijowie, w pierwszych dniach wojny opór stawiali cywile, obrona terytorialna. Mieszkańcy Charkowa często na co dzień rozmawiają po rosyjsku, ale są patriotami Ukrainy i przede wszystkim swoich gromad, swoich małych ojczyzn.

Podczas spotkania polscy samorządowcy, m.in. prezydent Świdnicy Beata Słaniewska-Moskal i przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec, mówili o skutkach wojny w Ukrainie dla ich miast, o wdzięczności dla mieszkańców za gościnność i wysiłek w opiece nad uchodźcami. Ale rozmawiano także o planach na przyszłość: o potrzebie odnowieniu relacji partnerskich między polskimi i ukraińskimi miastami już po wojnie, o przyszłych projektach gospodarczych i o samorządności lokalnej.

Szerszą relację ze spotkania opublikujemy już wkrótce.

Retransmisję spotkania można obejrzeć pod linkiem:  
https://www.facebook.com/Zwiaz...

Wiaczesław Nehoda 27 maja, w dniu święta polskiego samorządu terytorialnego, odbierze w Łodzi Nagrodę im. Prof. Jerzego Regulskiego, przyznaną mu przez Radę Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Partnerzy