Spotkanie zespołu Komisji Wspólnej w sprawie szczepień

Opublikowano: 03.12.2021
Szczepienia_21-12-03.jpg.png
W połowie grudnia rozpoczną się szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Przyspieszyły też szczepienia przeciw grypie i to 7-8-krotnie - to informacje ze spotkania zespołu 3 grudnia br.

Na spotkaniu przedstawicieli strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z wiceministrami zdrowia: Anną Goławską oraz Maciejem Miłkowskim przekazano informację, że na 99,8% szczepionki firmy Pfizer przeznaczone dla dzieci powyżej 5 roku życia trafią do Polski 13 grudnia br. Ministerstwo Zdrowia podjęło działania, by jak najszybciej rozpocząć  szczepienia dzieci z tej grupy wiekowej. Uda się to prawdopodobnie 15-16 grudnia, a zapisywać dzieci będzie można od 14 grudnia. Nie będzie osobnych punktów szczepień dla dzieci, rodzice będą mogli wybrać jeden z aktualnie działających punktów, choć najpierw powinni sprawdzić, w którym kwalifikację do szczepienia przeprowadza lekarz (nie musi to być pediatra). To warunek zaszczepienia.

Od 2 grudnia do Wigilii jest możliwość udania się do jednego z 450 powszechnych punktów szczepień ze skierowaniem, ale bez umawiania się na konkretną datę i godzinę szczepienia. Jeśli będzie duże zainteresowanie, to od stycznia 2022 roku ta akcja będzie wznowiona.

Szczepionkowe sms-y

Trwa akcja sms-owa - do osób, które otrzymują skierowanie na 3., przypominającą dawkę szczepionki. Każda osoba, która go dostanie, może udać się do wybranego przez siebie punktu szczepień. Narodowy Fundusz Zdrowia monitoruje sytuację, jeśli chodzi i zapewnienie wystarczającej liczby szczepionek. 

Zostały też wysyłane sms-y zachęcające do szczepień do osób posiadających konto IKP (Indywidualne Konto Pacjenta). Z 27 mln osób mających IKP, około 920 tys. nie przyjęło szczepienia. 

Na początku grudnia zostanie dodany komunikat do osób niezaszczepionych, a kończących kwarantannę o możliwości szczepienia, a także przypominający, że zaszczepieni nie są kierowani na kwarantannę po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem.

Kampania informacyjna i budowanie zaufania

Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, a także Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi przekonywali, że konieczne jest szybkie rozpoczęcie szerokiej kampanii informacyjnej dotyczącej szczepień najtrudniejszej grupy wiekowej jaką są dzieci. Będzie to niełatwe zadanie, również ze względu na intensywny, przedświąteczny okres i mało czasu na jej przygotowanie. Dodatkowo należy też przeprowadzić akcję skierowaną do lekarzy-pediatrów, których trzeba przekonać, a potem włączyć do akcji szczepienia dzieci. Warto - w ramach budowania zaufania - dołączyć przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej do punktów szczepień. Rodzice mają zaufanie do pediatrów opiekujących się dziećmi i dużo łatwiej byłoby tam zaszczepić dzieci w wieku 5-11 lat. Z kolei Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu dodała, że warto zorganizować dyżury pediatrów w punktach szczepień, jeśli okaże się, że w poszczególnych przychodniach jest zbyt małe zainteresowanie, by nie groziło utylizacją szczepionek (przy Pfizerze 1 fiolka to 10 dawek szczepionki).

- To propozycja warta rozważenia. Nie ma możliwości, by zdążyć z tym na 15 grudnia, jednak docelowo to dobry kierunek - uznał wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski.

Szczepienia przeciw grypie dla wszystkich dorosłych

Jak informuje resort zdrowia, od 23 listopada br. każda osoba powyżej 18 roku życia może nieodpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie. W stosunku do poprzedniego okresu, gdy można było szczepić osoby z 13 grup ryzyka, zainteresowanie tymi szczepieniami wzrosło aż 7-8-krotnie. Średnio szczepi się 80-100 tysięcy osób tygodniowo. W tym roku zamówiono 5 mln szczepionek, a w ubiegłym roku - 2 mln.

- Jest jeszcze duży zapas szczepionek, przekraczający pulę dla około miliona osób. To pokazuje, że społeczeństwo zareagowało na kampanię, a o to przede wszystkim chodziło. Stabilna jest sytuacja również w aptekach i hurtowniach. Na dziś największe ryzyko związane jest z niewykorzystaniem szczepionek - informowała Joanna Kujawa z Departamentu Zdrowia Publicznego i Rodziny resortu zdrowia. A wiceminister Miłkowski dodał, że trwa przygotowanie rozwiązania, by te placówki, które wykonywały szczepienia komercyjnie, mogły rozliczyć wraz z poradą lekarską zakupione szczepionki.

hh

Partnerzy