Książka o historii Związku Miast Polskich autorstwa Bogdan Mościckiego ukazuje się w przeddzień obchodów stulecia odrodzenia naszego państwa. Przybliża ona w publicystycznej formie działalność Związku, który zaczął się tworzyć półtora roku przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, z inicjatywy ludzi rozumiejących, jak ważną rolę w odbudowie i rozbudowie kraju odegrają społeczności lokalne i ich liderzy.
Polacy wciąż mało o tym wiedzą, koncentrując swoją uwagę na wielkich wydarzeniach, bitwach i przełomach. Zapomina się o tym, że budowaniu państwa polskiego służy także codzienna, często nieefektowna, praca organizacji samorządowych i osób z nimi związanych.
Miasta tworzyły związek - zarówno ten powojenny, jak i współczesny - przede wszystkim po to, aby za jego pośrednictwem wpływać na rząd i parlament. Dlatego opis działań dotyczących legislacji stanowi główną treść tej książki. Ze względu na dużą aktywność ZMP wiele zagadnień opisano wybiórczo, ale ze wskazaniem tych spraw i okresów, kiedy działalność Związku wyróżniała się czymś szczególnym na tle ogólnej historii polskiego samorządu. Ważną rolę w historii ZMP odegrali jego działacze, z których życiorysami warto się zapoznać. W książce zamieszczono też ciekawe zdjęcia przedwojenne z Narodowego Archiwum Cyfrowego.
W publikacji wykorzystano informacje z książki prof. Ryszarda Szweda „Związek Miast Polskich 1917-1939, 1990-1994” oraz teksty Joanny Proniewicz, Ewy Parchimowicz, Andrzeja Porawskiego, Hanny Hendrysiak i innych.
Pozycja jest dostępna tutaj.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”