Szczepienia - Doświadczenia i potrzeby miast

Opublikowano: 26.01.2021
foto-Komisja_Polityki_Spo_.jpg
Brak mobilnych punktów szczepień w miastach oraz zbyt mała liczba zaplanowanych szczepień – to zdaniem członków Komisji Polityki Społecznej ZMP główne problemy związane z akcją szczepienia mieszkańców

Gościem Komisji, która zebrała sie on-line 20 stycznia br., był pełnomocnik Zarządu ZMP ds. legislacyjnych, Marek Wójcik, który zrelacjonował efekty prac specjalnego rządowo-samorządowego zespołu, który w ostatnich tygodniach wypracowywał rozwiązania dotyczące organizacji szczepień. (Na stronie internetowej Związku opublikowane są szczegółowe ustalenia i „instrukcja obsługi” dla miast – tutaj.) 

M. Wójcik zwrócił m.in. uwagę na fakt, że miasta wspierają transportem na szczepienia seniorów i osoby niepełnosprawne pod warunkiem jednak, że te udostępnią urzędnikom samorządowym swoje dane. W przypadku tych ostatnich mieszkańców zapewniony jest także transport dla opiekunów. 

- Stronie samorządowej udało się wynegocjować, że transport na szczepienia jest zadaniem zleconym –mówił.- Ponadto udało się uciec od „papierologii”, dzięki czemu osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności składają w urzędzie tyko oświadczenie.

Kolejne korzystne ustalenie dotyczy kolejności szczepień opiekunów medycznych, tych zatrudnionych na przykłada w środowiskowych domach pomocy społecznej. Mogą oni być zaszczepieni w ramach grupy „0”.

Statystyki przytoczone przez M. Wójcika mówią o 60% pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej, którzy zgłosili już chęć zaszczepienia. To dobra wiadomość, bowiem jakiś czas temu wśród mieszkańców tych placówek pojawiła się informacja, że szczepienia to sposób na eutanazję. Na szczęście te „fake news” nie utrzymały się przy życiu zbyt długo i dziś już są DPS-y, w których sto procent podopiecznych zgłosiło się do szczepień. 

Uczestniczący w spotkaniu Komisji przedstawiciele miast mówili o trudnościach w zorganizowaniu transportu na szczepienia, ale także o zbyt małej liczbie punktów, gdzie szczepienia są i będą wykonywane. W Dąbrowie Górniczej np. na 21 placówek POZ, jedynie 8 wyraziło taką gotowość. Gościem spotkania był Tomasz Szczepanik, dyrektor szpitala węzłowego w Dąbrowie, który zachęcał miasta do tego, by zaapelowały do tych przychodni o włączenie się w akcję szczepień populacyjnych. Tym bardziej, że lekarze POZ mocno ograniczyli przyjmowanie pacjentów, a placówki te posiadają odpowiednie zaplecze do wykonywania szczepień. 

W Krakowie od 15 stycznia działa od poniedziałku do piątku infolinia do zgłaszania zapotrzebowania na transport na szczepienia. Została uruchomiona siłami Urzędu Miasta. Z relacji przedstawiciela magistratu wynika, że jest ona traktowana przez dzwoniących jako źródło wszelkich informacji o szczepieniach, miejsce rejestracji na szczepienia, a problemy pogłębia fakt, że także korzystający z rządowej infolinii 989 czy telefonów do NFZ są kierowani na gminną infolinię z obietnicą uzyskania wszelkich potrzebnych informacji. To powoduje, że ośmioro pracowników urzędu obsługujących ową infolinię odbiera mnóstwo telefonów niezwiązanych z kwestiami transportu na szczepienia. Podobne problemy z infolinią potwierdzili przedstawiciele Bytomia i Lublina. Innym problemem w Krakowie jest brak zespołów wyjazdowych do wykonywania szczepień. Póki co krakowscy urzędnicy nie mają sygnałów, że liczba punktów szczepień jest w mieście niewystarczająca (110 punktów), jednak z ich rozmieszczenia przestrzennego wynika, że na terenie dwóch krakowskich dzielnic nie ma ani jednego takiego punktu. W Bytomiu największa liczba potrzeb związanych ze szczepieniami zgłaszanych przez mieszkańców dotyczy mobilnego punktu szczepień. To – w zgodnej opinii członków Komisji, istotny problem, który pojawia się w miastach. 

Dlatego Komisja Polityki Społecznej Związku Miast Polskich w przyjętym stanowisku wnioskuje o wystąpienie do strony rządowej o natychmiastowe podanie samorządom szczegółowych informacji na temat mobilnych punktów szczepień w poszczególnych gminach i miastach. Zwraca uwagę, że samorządy zobowiązane przez wojewodów do prowadzenia infolinii dedykowanych szczepieniom nie mają żadnych informacji, jak osoby mogą zgłosić potrzebę szczepienia w miejscu zamieszkania chorego przy bardzo dużym zapotrzebowaniu na tą formę szczepienia. Niemal wszystkie reprezentowane w Komisji miasta zgłaszają ten problem jako główny do natychmiastowego rozwiązania. Podnoszą też kwestię zbyt małej liczby szczepień zaplanowanych w punktach i odmowy rejestracji na szczepienia z tego powodu.

Podczas spotkania Komisji drugim ważnym tematem były sprawy legislacyjne, a wśród nich procedowany obecnie w sejmie projekt ustawy o polityce prorodzinnej JST „Samorządy dla rodziny”. Zgodnie z uzasadnieniem, projekt dotyczy ułatwienia i usprawnienia realizacji zadań własnych samorządów w zakresie polityki prorodzinnej, a przez to otoczenia lepszą ochroną i opieką polskich rodzin. Projekt wpłynął do Sejmu 4 stycznia, tydzień później było jego pierwsze czytanie.
- Projekt ten jest kontrowersyjny. Jestem przekonany, że spowoduje ogromną fale sprzeciwu – mówił Marek Wójcik.

Szersza relacja ze spotkania Komisji Polityki Społecznej ZMP znajdzie się w najbliższym wydaniu Miesięcznika „Samorząd Miejski”. (epe)

Partnerzy