Szczepienia na COVID-19 i na grypę

Opublikowano: 24.09.2021
Szczepienia_-_21-09-24__2_.jpg
Samorządowcy zgłaszają postulat rozszerzenia listy osób uprawnionych do przyjęcia 3. dawki szczepionki, wystawiania z wyprzedzeniem skierowań dla 12-latków i akcji medialnej z udziałem pediatrów.

Podczas cotygodniowego spotkania przedstawicieli strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z ministrem Michałem Dworczykiem, pełnomocnikiem rządu ds. Narodowego Programu Szczepień przedstawiciele Związku Miast Polskich apelowali o włączenie do listy osób uprawnionych do przyjęcia 3. dawki szczepionki przeciw COVID-19 personel domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej, pracowników straży miejskiej czy nauczycieli - bez względu na wiek.

Zgłosili też wniosek, by można było wystawiać skierowanie na szczepienie dla 12-latków z wyprzedzeniem, tak aby w dniu ukończenia 12 lat mogli od razu zostać zaszczepieni. 

Wiceprezydent Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim mówiła, że z ankiet przeprowadzonych wśród mieszkańców wynika, że nadal konieczne jest prowadzenie akcji edukacyjnej dotyczącej szczepień, w które należy zaangażować przede wszystkim lekarzy pediatrów. Apelowała o zorganizowanie takiej ogólnopolskiej kampanii informacyjnej. Zaproponowała też, by szerzej nagłośnić informację, że osoby w pełni zaszczepione nie są obejmowane kwarantanną w razie kontaktu z osobą chorą na koronawirusa. Może ona przekonać niektórych do zaszczepienia się.

Wiceprezydent Sopotu apelowała też, by dać pracodawcom narzędzia do weryfikacji, którzy pracownicy są zaszczepieni, a którzy nie. Podała przykład szkół, gdzie rodzice, którzy zaszczepili swoje dzieci chcą wiedzieć, czy również nauczyciele są zaszczepieni.

Takie rozporządzenie jest przygotowywane, poinformowała wiceminister zdrowia, Anna Goławska. Budzi ono jednak ogromne emocje i kontrowersje, ma „tylu zwolenników, co i przeciwników". Stąd musi zostać dokładnie skonsultowane, by wypracować jak najmniej kontrowersyjne zapisy.

Garść aktualnych informacji
Podczas spotkania minister Dworczyk poinformował, że z dnia na dzień rośnie liczba zachorowań na COVID-19 i hospitalizacji z tym związanych, choć - dzięki szczepieniom - jest ich mniej niż w poprzedniej fali. Szpitale są dobrze przygotowane na przyjęcie chorych, jest duży zapas wolnych łóżek. Największe wyzwanie jest w województwach o najniższej liczbie zaszczepionych mieszkańców, a więc podlaskim i podkarpackim. 
Minister zapewnił, że rząd jest zdeterminowany, by uniknąć lockdownu i podjęcia innych destabilizujących życie społeczne kroków, bo ich konsekwencje są bardzo poważne.

W ostatnim tygodniu nie udało się zwiększyć liczby osób chętnych do szczepień, wyniki  pokazują, obecna 4. fala koronawirusa nie zmobilizowała Polaków. 

Od dziś, tj. 24 września personel medyczny oraz osoby powyżej 50. roku życia mogą rejestrować się na szczepienie 3. dawką, o ile minęło 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia.

Dyrektor Departamentu Współpracy z Samorządem Terytorialnym w MEiN, Marcin Nowak poinformował, że w grupie młodzieży w wieku 12-18 lat, zaszczepionych jest już 960 tysięcy osób, czyli 35,7% populacji (33 tysiące w tym tygodniu).

Szczepienia przeciw grypie

Ze względu na ogromne zainteresowanie tymi szczepieniami w bieżącym roku, należy zakupić większą liczbę szczepionek, a także rozważyć obniżenie wieku uprawniającego do bezpłatnej szczepionki z 75 lat na 70 lub nawet 65 lat - postulował Marek Wójcik, pełnomocnik Zarządu ZMP ds. legislacji.

hh

Partnerzy