Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego zwraca uwagę, że „w epoce cyfrowej, gdzie każdy obywatel jest podłączony do smartfona, lokalni urzędnicy, burmistrzowie i radni muszą nadążać za praktykami społecznymi i nieustannie się uczyć, jak najlepiej wykorzystywać narzędzia komunikacji cyfrowej, aby nawiązywać kontakt z ludźmi, których reprezentują. Korzystanie z narzędzi cyfrowych to nie tylko kwestia wygody. Jest to dla lokalnych liderów kluczowa droga do nawiązania kontaktu ze swoimi wyborcami i lepszego ich zrozumienia. Media społecznościowe czy ratusze wirtualne stanowią fora, na których obywatele mogą wyrażać swoje obawy i opinie. Opanowując te platformy, lokalni politycy zwiększają transparentność, otwierają ścieżki dialogu i wzmacniają społeczeństwo obywatelskie.”
Jej zdaniem, biegłość cyfrowa wzmacnia pozycję zarówno lokalnych polityków, jak i obywateli, ale narzędzia te nie mogą stać się środkiem dezinformacji, nienawiści i podziałów. Kongres to miejsce, gdzie powinno się szukać trwałych rozwiązań problemów związanych z komunikacją internetową, a także podkreślać jej zalety.
„Musimy informować, a nie wprowadzać w błąd. Tworzyć wspólnotę, a nie dzielić.” - mówi R. Metsola.
Przypomina również o przyszłorocznych wyborach samorządowych i do Parlamentu Europejskiego: „W tak szczególnym roku kluczowe będzie umiejętne wykorzystanie internetu i platform mediów społecznościowych w celu zachęcenia do dialogu z obywatelami. Frekwencja podczas ostatnich wyborów parlamentarnych pokazała, że Polacy chcą brać czynny udział w polityce. Chcą, aby ich głos był słyszalny. Media społecznościowe powinny im to umożliwić.”