Tomaszów Mazowiecki – Nowe perspektywy rozwoju

Opublikowano: 18.01.2022
Tomasz_w_NOR_5.jpg
Miasto pozyskało prawie 16 milionów zł z Programu „Rozwój Lokalny”. Na konferencji zorganizowanej 14 stycznia w Urzędzie Miasta zaprezentowano wizję rozwoju Tomaszowa Mazowieckiego na miarę XXI w.

Środki norweskie z Programu „Rozwój Lokalny”, które trafią do miasta, pozwolą na zrealizowanie szeregu inwestycji i działań społecznych, przy czym środki te sfinansują tylko część zadań. Kompleksowe plany dotyczące niedalekiej przyszłości zaprezentowano podczas inauguracji projektu.

Projekt, który właśnie rusza nosi nazwę: „TOMASZÓW MAZOWIECKI – ARENA POZYTYWNEJ ENERGII: wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej oraz podniesienie jakości środowiska naturalnego w Tomaszowie Mazowieckim”. W ramach jego realizacji powstanie m.in. „Hrabski Ogród” – odtworzenie walorów środowiskowych, architektonicznych i historycznych Parku Miejskiego „Solidarność” i parku przypałacowego, wytyczony zostanie pieszo-rowerowy szlak turystyczny na odcinku Skansen Rzeki Pilicy – Zalew Sulejowski, zostanie też opracowana strategia rozwoju i promocji przemysłów czasu wolnego na terenie miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki. Ale to nie wszystko. Inne działania to m.in. opracowanie i wdrożenie lokalnego programu przedsiębiorczości „Aktywni Gospodarczo”, podniesienie standardów dostępności w obiektach użyteczności publicznej i przestrzeni miejskiej, cyfryzacja miasta i zniesienie barier architektonicznych.

We wstępne badania do założeń projektu niezwykle aktywnie włączyli się mieszkańcy miasta poprzez liczny udział w badaniach ankietowych, warsztatach, wywiadach, spotkaniach, konsultacjach itd. W diagnozie brali udział także przedsiębiorcy i przedstawiciele organizacji społecznych. Ogółem w tej fazie projektu wzięło udział ponad 1.500 osób.

Miasto ma zamiar pozyskiwać kolejne środki także z innych źródeł. Finalnie to te środki, obok funduszy norweskich, przyczynią się do zmiany jakości życia jego mieszkańców uwzględniając trendy społeczne i gospodarcze (rewitalizacja terenów zielonych, ekologia).

W dążeniu do realizacji wizji miasta zaplanowano kierunki rozwoju zarówno w wymiarze instytucjonalnym, jak i lokalnym, których nadrzędnym celem będzie stworzenie miasta gotowego na rozwój i wrażliwego na potrzeby mieszkańców. W Urzędzie Miasta i jednostkach podległych zostaną wdrożone innowacyjne rozwiązania technologiczne i sprzętowe (serwerownia, sieć światłowodowa, oprogramowanie do obsługi usług specjalistycznych) oraz inne rozwiązania służące poprawie efektywności ich funkcjonowania.

Poprawa świadomości ekologicznej mieszkańców miasta poprzez opracowanie i realizację kompleksowego programu edukacji ekologicznej „EKOpozytywny Tomaszów”, to kolejny moduł Projektu, który zostanie zrealizowany poprzez organizację autorskich zajęć edukacyjnych w przedszkolach i szkołach. To także „Program wsparcia seniorów «Tomaszów dla Seniorów«” oraz wdrożenie działań prozdrowotnych skierowanych do najstarszych mieszkańców miasta. Programy realizowane w ramach projektu (w tym te dotyczące rozwoju przedsiębiorczości) zakładają poprawę jakości współpracy z mieszkańcami w zakresie ich zaangażowania w życie miasta poprzez opracowanie i wdrożenie dokumentu strategicznego pn. „Standardy komunikacji i partycypacji społecznej dla miasta Tomaszowa Mazowieckiego”. Kolejnym zaplanowanym krokiem będą działania zmierzające do opracowania i wdrożenia kompleksowej „Strategii rozwoju i promocji przemysłów czasu wolnego na terenie miasta Tomaszowa Mazowieckiego i Gminy Tomaszów Mazowiecki”.

Podczas konferencji inaugurującej projekt prezydent Marcin Witko podkreślił, że na jego realizacji skorzystają wszyscy mieszkańcy. - Adresatem są też osoby ze szczególnymi potrzebami; z niepełnosprawnością, borykający się z trudnościami. To bardzo ważna cecha projektu opartego o fundusze norweskie. Zrewitalizujemy też kolejną przestrzeń zieloną. Norwegowie przywiązują do ekologii bardzo dużą wagę. Mowa o Muszli Koncertowej i Parku Solidarność. Tomaszów Mazowiecki stawia na to, by mieszkańcy mogli dobrze żyć. Jak pomyślimy o tym, jak dużo mamy takich miejsc zielonych i jak wiele z nich udało nam się przywrócić do użytku, wiemy, że mieszkamy w wyjątkowym miejscu. Ale fundusze norweskie to nie wszystko, za chwilę ruszamy do realizacji olbrzymiej inwestycji - wymiany oświetlenia w całym mieście. W najbliższych latach będzie działo się dużo dobrego w naszym mieście.

Przy realizacji projektu „Tomaszów Mazowiecki – Miasto Pozytywnej Energii: wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej oraz podniesienie jakości środowiska naturalnego w Tomaszowie Mazowieckim” finansowanego z programu Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w Programie „Rozwój Lokalny”, Miasto, Lider Projektu, wraz z partnerami: Gmina Tomaszów Mazowiecki, Filią Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacją „Widzieć Więcej” podejmie wspólne działania zmierzające do rozwoju miasta i regionu. Zostanie również nawiązana współpraca partnerska z miastem Hamar, leżącym w regionie Hedmark. W mieście zlokalizowana jest m.in. hala widowiskowo – sportowa Hamar Olimpiske Anlegg AS – arena igrzysk Olimpijskich w Lillehammer w 1994 roku oraz licznych zawodów sportowych rangi europejskiej i światowej.

Przy realizacji projektu będą pomagać doradcy miast ze Związku Miast Polskich.

Więcej informacji

Partnerzy