Toruń – 100 lat Wolnego Miasta

Opublikowano: 21.01.2020
Toru_-powr_t_do_wolnej.jpg
W tych dniach Toruń świętował 95. rocznicę wyzwolenia spod zaboru pruskiego. 18 stycznia 1920 r. Toruń, po przeszło stu latach zaboru pruskiego, znowu stał się miastem polskim.

Obchody rocznicy tego wydarzenia rozpoczęły się 16 stycznia 2015 r. 18 stycznia na Rynku Staromiejskim z balkonu ratusza rozległy się pamiętne słowa gen. Józefa Hallera „Serdeczne dzięki wam od wojska polskiego za świetne powitanie, które wskazuje, że tu była, jest i będzie tylko Polska, że jesteście gotowi do spełnienia wszystkich obowiązków narodowych i do ofiar dla dobra odrodzonej Polski”.

- Wszyscy jesteśmy spadkobiercami tej przełomowej chwili. I słów generała Józefa Hallera, który po przybyciu do wyzwolonego Torunia powiedział: „Tu była, jest i będzie tylko Polska!” . 18 stycznia, w dniu 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski bądźmy razem, świętujmy razem - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski, zapowiadając toruńskie świętowanie.

W ramach obchodów rocznicowych obyła się rekonstrukcja powitania polskich żołnierzy przy Dworcu Miasto, piknik historyczny „Halleriada", uroczystość patriotyczna i otwarty koncert muzyki ostatniego 100-lecia w Arenie Toruń.

Od grudnia 2019 r. na dwóch autobusach MZK Toruń jeżdżących po całym mieście można oglądać niezwykłe prace artystów z Galerii Rusz. W ten sposób twórcy - Joanna Górska I Rafał Góralski - włączyli się w obchody 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski. Więcej TUTAJ

Z okazji rocznicy Urząd Miasta Torunia przygotował dla 18-latków odbierających w roku jubileuszowym dowody osobiste wyjątkowy gadżet - skórzane etui na dokumenty z herbem Torunia oraz okolicznościowym tłoczeniem.

Wydarzenia nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Toruń będą się odbywały przez cały 2020 rok. Planowane jest stworzenie i udostępnienie trasy wycieczkowej pn. „Toruński szlak niepodległości” oraz kolejne edycje biegów niepodległościowych, m.in. Sztafet Wolności i Biegu Tropem Wilczym. W programie znalazły się również konkursy, warsztaty i gry miejskie.

Oprócz zaplanowanych wydarzeń w Toruniu pojawią się miejsca pamięci - zrekonstruowany Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych, tablica poświęcona Julianowi Fałatowi oraz mural upamiętniający kobiety toruńskiej niepodległości – Wandę Szuman, Helenę Piskorską, Helenę Steinborn, Annę Piasecką.

Więcej informacji

Partnerzy