Ukraińskie samorządy czekają na wsparcie (AKTUALIZACJA)

Opublikowano: 04.04.2024
Rybnik-Ukraina-2.jpg
Gminy miejskie Pereszczepyne w obwodzie dniepropietrowskim, Rubiżne w obwodzie Ługańskim i Szpoła w obwodzie czerkaskim poszukują w Polsce miast partnerskich. Borodianka zwraca się z kolei o pomoc w znalezieniu partnerów do jej odbudowy.

Borodianka

Za pośrednictwem Ambasady Ukrainy w RP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zwróciło się do społeczności międzynarodowej, w tym Polski o wsparcie dla gminy wiejskiej Borodianka leżącej w obwodzie kijowskim.

Gmina proponuje współpracę w zakresie inwestycyjnym (zaangażowanie w odbudowę infrastruktury) oraz o pomoc w poszukiwaniu partnerów dla odbudowy

W wyniku rosyjskiej agresji w roku 2022 gmina Borodianka poniosła znaczne zniszczenia. Całkowitemu lub częściowemu zniszczeniu uległy 2234 obiekty. W szczególności zniszczone zostało 80 budynków wielomieszkaniowych i 2116 prywatnych, 10 szkół i 6 przedszkoli, 13 instytucji administracyjnych, 7 instytucji kultury, 2 instytucje społeczne, drogi i sieci służące życiu mieszkańców wsi. Ponad 5 tysięcy mieszkańców Borodianki nie może nadal wrócić do domów z powodu braku mieszkań, gdyż nie odbudowano jeszcze 28 wielopiętrowych budynków i 1062 domów prywatnych.

Wspólnota Borodianki zwraca się z prośbą o pomoc w znalezieniu polskich samorządów lub organizacji międzynarodowych zainteresowanych objęciem swoim patronatem odbudowy lub rekonstrukcji konkretnego obiektu na terenie wsi. Mieszkańcy i władze tej ukraińskiej gminy mają nadzieję, że taka współpraca stanie się pilotażowym przykładem przejrzystej odbudowy obiektów na terenie Borodianki.

Lista potrzeb gminy Borodianka:

  • Potrzeby w zakresie sprzętu komunalnego do utrzymania dróg gminnych w okresie zimowym, do likwidacji stanów awaryjnych dróg gminnych w okresie zimowym oraz do likwidacji sytuacji awaryjnych.
  • Pojazdy: samochody ciężarowe, samochody osobowe, koparko-ładowarki, miniładowarki, ciągniki siodłowe (przyczepa, pług, szczotka), miniciągniki (przyczepa, pług, szczotka), podnośnik koszowy o wysokości podnoszenia 30 m, minitraktor o wysokości podnoszenia 30 m, podnośnik koszowy o wysokości podnoszenia 30 m, mini wieża na podwoziu IVECO Daily.
  • Narzędzia do demontażu i naprawy: wkrętaki akumulatorowe, szlifierki akumulatorowe, zestawy kluczy i dysz, sprzęt spawalniczy.
  • Sprzęt ogrodniczy i parkowy oraz inwentarz: kosiarki benzynowe, benzynowe dmuchawy plecakowe, benzynowe nożyce do żywopłotu, piły łańcuchowe, grabie, szpadle, łopaty do odśnieżania, szczotki, miotły.
  • Generatory dużej mocy (20-60 kW)
  • Sprężarki powietrza
  • Odzież specjalna dla pracowników przedsiębiorstwa komunalnego.

Kontakt: Zespół do spraw współpracy zagranicznej ZMP e-mail: ukraina@zmp.poznan.pl

Pereszczepyne

Miejska wspólnota terytorialna Pereszczepyne znajduje się w obwodzie dniepropietrowskim, 70 km od miasta Dniepr, liczy blisko 21 tys. mieszkańców, z czego samo miasteczko prawie 10 tys.

Gmina obejmuje 21 miejscowości: 1 miasto, 3 osady i 17 wsi z centrum administracyjnym w mieście Pereshchepyne.

We wspólnocie terytorialnej działa ponad tysiąc podmiotów gospodarczych.

Na terenie gminy znajduje się największy holding rolniczy na południu i wschodzie Ukrainy - Ristone Holdings. Obejmuje on nowoczesny kompleks przetwórstwa nasion oleistych otwarty w 2019 roku.

Po wybuchu wojny Centrum Usług Administracyjnych w Pereszczepyne, utworzone przy wsparciu programu U-LEAD with Europe, nie tylko nadal zapewniało nieprzerwane i wysokiej jakości usługi mieszkańcom społeczności, ale także przekształciło się w centrum wolontariatu, wsparcia młodzieży i pomocy humanitarnej. Koordynowana, zbierana i dystrybuowana jest tam pomoc humanitarna. Ze względu na swoje położenie gmina stała się centrum przyjmowania osób wewnętrznie przesiedlonych, co było dodatkowym wyzwaniem dla społeczności. Wspólnota przyjęła i zakwaterowała na swoim terytorium już ponad 2435 przesiedleńców.

Pierwsza pisemna wzmianka o Pereshchepyne pochodzi z 1764 roku. Według ustnej opowieści byłego Kozaka zaporoskiego Korża, Pereszczepyne było wymieniane wśród 17 najstarszych osad kozackich w regionie Katerynosławia.

Na terenie gminy znajduje się Dolina Smolianky - ponad 4 hektary ziemi, na której rośnie wieloletnia roślina z rodziny lilii, Fritillaria meleagris. Gatunek ten jest wymieniony w Czerwonej Księdze Ukrainy.

Gmina słynie również z przepływającej przez jej terytorium Oril - najczystszej rzeki w Europie.

Więcej informacji w j. angielskim: https://cities4cities.eu/community/pereshchepyne-territorial-community/

Rubiżne

Społeczność miasta Rubiżne przeżywa bardzo trudny okres w swojej historii, gdyż od 2022 roku jej terytorium jest okupowane przez wojska rosyjskie, a miasto podzieliło los Mariupola – zostało całkowicie zniszczone!

Pomimo tej sytuacji administracja wojskowa miasta Rubiżne dokłada wszelkich starań, aby zapewnić środki do życia i odbudować gminę, której mieszkańcy zmuszeni zostali do ewakuacji na tereny kontrolowane przez Rząd Ukrainy.

Jednocześnie przez ostatnie 2 lata samorządowi miasta udało się już przywrócić działalność instytucji opieki zdrowotnej, oświaty i kultury, wdrożyć programy humanitarne i otworzyć siedziby punktów recepcyjnych i sztabów humanitarnych. Również administracja wojskowa miasta aktywnie wspiera Siły Obronne Ukrainy, przeznaczając na ich potrzeby 55% budżetu wspólnoty.

Samorządom zainteresowanym współpracą przedstawiciele Gminy Miejskiej Rubiżne gotowi są udzielić bardziej szczegółowych informacji. Osobą do kontaktu jest pani Kateryna Baulina, e-mail: office@rmva.gov.ua, tel. +380506544363.

Szpoła

Gmina miejska Szpoła (ukr. Шпола) w obwodzie czerkaskim, w Ukrainie jest zainteresowana nawiązaniem współpracy partnerskiej z miastami w Polsce.

Gmina miejska Szpoła została utworzona 26 stycznia 2017 roku. Składa się z 21 wsi i 1 miasta. Całkowita powierzchnia gminy wynosi 789,53 km² i stanowi 3,78% terytorium obwodu czerkaskiego. Ludność gminy to 33,8 tys. osób (stan na 1 sierpnia 2023 r.).

Gmina ma korzystne położenie geograficzne. Państwowy Instytut Geodezji i Kartografii podjął decyzję, że geograficzne centrum Ukrainy znajduje się w gminie Szpoła, na północnych obrzeżach miasta (szerokość północna: 49˚01′, długość geograficzna wschodnia) : 31˚29′). W 2021 roku z okazji 30. rocznicy Niepodległości Ukrainy na terenie gminy Szpoła otwarto obiekt artystyczny „Serce Ukrainy”. W wydarzeniu tym wziął udział Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „Serce Ukrainy” to kompozycja par skrzydeł symbolizujących każdy region Ukrainy oraz serce. To nowe i wyjątkowe miejsce mocy.

Na terenie gminy Szpoła znajdują się 23 szkoły, 4 przedszkola, 3 instytucje edukacji pozaszkolnej, 1 muzeum, 1 biblioteka, 1 szpital i 1 przychodnia.

Gmina ma w większości charakter rolniczy. Sektor ten reprezentowany jest przez 34 przedsiębiorstwa branży rolnej, 37 przedsiębiorstw rolniczych i 1596 gospodarstw indywidualnych. Są to: Grupa LNZ (ukraiński zintegrowany holding rolno-przemysłowy specjalizujący się w sprzedaży nasion roślin uprawnych i środków ochrony roślin, uprawie zbóż i roślin przemysłowych, hodowli zwierząt i handlu zbożem), firma Tevitta (ukraińska fabryka mrożonych warzyw, jagód i owoców, specjalizująca się w zamrażaniu produktów z wykorzystaniem technologii IQF.

Największe przedsiębiorstwa przemysłowe to: prywatna spółka JSC „ Shpola Food Products Plant" specjalizująca się w produkcji słodyczy, chipsów, kiełbas, majonezu itp.; LLC „Shpola-Product" zajmująca się produkcją chleba i wyrobów piekarniczych; LLC „Orion-Glass", która przetwarza szkło płytowe.

Miasto jest zainteresowane współpracą w następujących dziedzinach:

  • współpraca gospodarcza: może wymieniać się doświadczeniami w biznesie i handlu, realizować projekty rozwoju infrastruktury i turystyki lub współpracować w zakresie funkcjonowania parku przemysłowego na terenie gminy;
  • współpraca kulturalna: może organizować wymiany kulturalne, realizować projekty ochrony dziedzictwa kulturowego, rozwijać przemysły kreatywne;
  • edukacja i nauka: może realizować projekty mające na celu poprawę jakości edukacji i nauki oraz dzielić się doświadczeniami w zakresie szkoleń zawodowych;
  • współpraca młodzieży: może organizować wymiany młodzieży i realizować projekty mające na celu rozwój polityki młodzieżowej i integracji społecznej.

Gmina dysponuje terenami gminnymi i należącymi do państwa, które mogą być oferowane potencjalnym inwestorom do realizacji projektów, są to w szczególności: centrum kultury (własność gminna, nieoperacyjna, 909,2 m2); pole buraczane cukrowni (własność gminna, 8,5 ha); teren zakładu części zamiennych (własność gminna, nieoperacyjna, 12,5677 ha), gdzie planowane jest utworzenie parku przemysłowego.

Jesteśmy zainteresowani doświadczeniami europejskimi w tych i innych obszarach - informują władze miasta.

Historię i informacje o obecnym rozwoju gminy można znaleźć na stronie internetowej: https://sh-com-invest-department.onepage.me

Osoba do kontaktu: Kierownik ds. rozwoju inwestycji i wsparcia informacyjnego, Victoria Zakharchuk, tel. +380960575429 (komunikatory WhatsApp, Telegram), e-mail: informinvestsh@gmail.com

Partnerzy