Ułatwić działalność spółek komunalnych

Opublikowano: 19.05.2022
Infrastruktura_22-05-19pzp.jpg
Zmianę przepisów prawa zamówień publicznych, ułatwiających spółkom komunalnym prowadzenie działalności gospodarczej omawiano na Zespole ds. Infrastruktury 19 maja

Przedstawiciel Związku Miast Polskich podjął kwestię zmiany przepisów, tak by spółki komunalne mogły powierzać podwykonawcom część zamówienia publicznego uzyskanego w konkurencyjnym trybie jego udzielania - bez konieczności stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych.

Spółki komunalne startują z gorszej pozycji

Jak podkreślał Adam Ostrowski, ekspert ZMP podczas Zespołu ds. Infrastruktury,  Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska  19 maja br., dziś nawet w przypadku zamówień komercyjnych, spółki muszą poprzedzić wybór podwykonawcy procedurą wynikającą z prawa zamówień publicznych. To od razu na starcie stawia je w gorszej sytuacji niż podmioty prywatne, gdyż stosowanie tych przepisów jest czasochłonne. A przecież miejskie spółki obok działalności komunalnej mogą prowadzić fakultatywną działalność gospodarczą, która ma za zadanie zwiększyć efektywność ich funkcjonowania w podstawowym zakresie, czyli realizacji zadań ze sfery użyteczności publicznej.

Ekspert przywołał art. 3 ust 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, który  wskazuje, że czynami nieuczciwej konkurencji jest utrudnianie dostępu do rynku. Również art. 10 ust. 5 ustawy o gospodarce komunalnej mówi, że tworzenie i przystępowanie przez gminę do spółek prawa handlowego odbywa się na zasadach uczciwej i wolnej konkurencji oraz przestrzeganiu zasad równego traktowania. W obu przypadkach wyżej wymienione zasady nie są zachowane, bo spółki komunalne są w gorszej sytuacji ze względu na konieczność stosowania przepisów prawa zamówień publicznych.

Spółki komunalne mają obowiązek stosować PZP

Dyrektor Departamentu Prawnego w Urzędzie Zamówień Publicznych, Bogdan Artymowicz odrzucił tę argumentację. Wyjaśnił, że podmioty prawa publicznego mające status zamawiającego, a takimi są m.in. spółki komunalne są zobowiązane do stosowania przepisów ustawy prawo zamówień publicznych. 

- Ta kwestia była szeroko dyskutowana i znalazła swoje odzwierciedlenie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nie ma znaczenia, czy zamówienie udzielane przez podmiot prawa publicznego jest związane z realizacją usług publicznych czy w ramach działalności komercyjnej. Trybunał wyraźnie wskazał, że nie jest możliwe ustanowienie rozdziału między rodzajami działalności podmiotu publicznego - wyjaśniał dyr. Artymowicz. 

Dodał, że wyłączenie zamówień udzielanych przez spółki komunalne, które uzyskały zamówienie w trybie konkurencyjnym nie mieści się w granicach unijnych dyrektyw zamówieniowych (ani klasycznej ani sektorowej), co zostało potwierdzone orzecznictwem TSUE.

Ustalono, że Urząd Zamówień Publicznych prześle w tej sprawie pisemną odpowiedź.

hh

Partnerzy