Umowa na fundusze szwajcarskie dla miast

Opublikowano: 05.12.2022
8d369a29-abd0-4095-a70b-b6d14608b9cf.jfif
Polska otrzyma z drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy około 1,5 mld zł. Lwia część tych środków zostanie przeznaczona na Program Rozwoju Miast. 5 grudnia umowę w tej sprawie podpisali ministrowie obu państw

Polska otrzyma z drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy około 1,5 mld zł. Dziś, 5 grudnia w Warszawie umowę w tej sprawie podpisali Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej oraz Helene Budliger Artieda, minister ds. gospodarki Szwajcarii. 

Lwia część tych środków – blisko 280 mln CHF zostanie przeznaczona na Program Rozwoju Miast. Związek Miast Polskich będzie realizował tzw. komponent predefiniowany programu.

Pozostała kwota zostanie rozdysponowana na program Badania Naukowe i Innowacje oraz Pomoc Techniczną (w tym Fundusz Przygotowawczy).

Wsparcie otrzyma kilkanaście średnich miast, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze. Zostaną one wybrane w otwartym naborze. Efektywność energetyczna, transport publiczny, gospodarka wodno-ściekowa i odpadowa, bezpieczeństwo, migracje i integracja społeczna – to przykładowe obszary, które będą wspierane w programie.

Dopracowywanie szczegółów

Na razie trwają jeszcze prace nad szczegółami programów, po ich zakończeniu i podpisaniu umów programowych zostanie ogłoszony szczegółowy zakres wsparcia i rozpocznie się nabór wniosków. Środki zostaną uruchomione prawdopodobnie w przyszłym roku, program ma trwać do końca 2029 roku. Po stronie polskiej funkcję Krajowej Instytucji Koordynującej będzie pełnić Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

- Mamy nadzieję, że nasz Program przyniesie nowy impuls do rozwoju wielu mniejszych miast - powiedziała po podpisaniu umowy Helene Budliger Artieda, podkreślając jednocześnie dobrą, wieloletnią współpracę między Szwajcarią a Polską. 

To kolejny program, który będziemy mogli wykorzystać na inwestycje, które wspierają  rozwój gospodarczy i społeczny Polski. Cieszę się z dobrej współpracy i z tego, że możemy dziś mówić o przygotowaniu kolejnego programu. To szczególnie ważne dzisiaj, gdy po covidzie, a w trakcie wojny za naszą wschodnią granicą myślimy, w jaki sposób budować możliwości infrastrukturalne, które mają służyć zwiększaniu bezpieczeństwa - powiedział minister Puda.

Szwajcaria wspiera rozwój kilkunastu państw należących do Unii Europejskiej poprzez specjalną pulę funduszy. Podpisanie umowy poprzedziły uzgodnienia między Szwajcarią a Unią Europejską.

Pierwsza edycja programu trwała w latach 2007-2017 i objęła finansowaniem 58 dużych projektów i aż 1,7 tysiąca małych. Polska otrzymała wtedy prawie połowę środków dla wszystkich krajów uczestniczących.

Środki szwajcarskie na wzór norweskich

Delegacja szwajcarska po podpisaniu umowy, 6 grudnia udaje się do Zabrza, gdzie odbędzie się spotkanie z przedstawicielami władz miejskich Zabrza, a także Rydułtów - miasta, które jest modelowym przykładem współpracy bilateralnej polsko-norweskiej, w ramach projektu "Rozwój lokalny". W spotkaniu wezmą udział również doradcy miast ze Związku Miast Polskich.

- Ponieważ konstrukcja programów realizowanych ze środków norweskich i szwajcarskich jest bardzo podobna, to strona szwajcarska chce zobaczyć, jak w praktyce wygląda współpraca bilateralna między miastami, dlaczego jest tak ważna i że faktycznie prowadzi do wielkich zmian. Rydułtowy są świetnym przykładem całkowitej zmiany sposobu zarządzania miastem i zaangażowania urzędników i mieszkańców w procesy zmian. Dodatkowo jeszcze Rydułtowy mają świetną współpracę z Zabrzem, z którym dzielą się doświadczeniami i informacjami - powiedziała Anna Wiktorczyk-Nadolna, koordynatorka projektów z biura ZMP.

Partnerzy