UMP zwraca się do rządu o pilne dostarczenie informacji

Opublikowano: 24.02.2022
UMP-nowe.jpg
Prezydenci miast Unii Metropolii Polskich, w obliczu kryzysu i agresji Rosji na Ukrainę, deklarują gotowość przyjęcia uchodźców i apelują do MSWiA i MRiPS o niezbędne ramy prawne regulujące te kwestie

Samorządy działają w ramach prawa i rozwiązania prawno-finansowe są niezbędne do podejmowania wiążących decyzji.

Oto treść listu:

Szanowni Państwo,

wszyscy z niepokojem obserwujemy militarny atak Federacji Rosyjskiej na suwerenne państwo - Ukrainę, naszego sąsiada zza wschodniej granicy. Eskalacja konfliktu, bez wątpienia, spowoduje napływ uchodźców na bezprecedensową skalę, szukających schronienia na terenie naszego kraju. Zgodnie z medialnymi deklaracjami przedstawicieli polskiego rządu: „przyjmiemy tylu uchodźców, ilu będzie potrzeba", Polska zobowiązała się do udzielenia pomocy migrantom.

Krajowy Plan Zarządzania Kryzysowego (w tym szczególnie: SPO-9 Działania w Przypadku Masowego Napływu Cudzoziemców na Terytorium Rzeczypospolitej Polskie) stwierdza, że organizatorem i koordynatorem działań jest administracja rządowa. Na podstawie 13 punktu wymienionej procedury, Wojewodowie zwrócili się do organów samorządowych o wskazanie obiektów na punkty recepcyjne i/lub ośrodki, w których mogliby zostać zakwaterowani obywatele i obywatelki Ukrainy.

Z dotychczasowych doświadczeń miast, związanych ze wsparciem uchodźców i uchodźczyń z Białorusi oraz ewakuowanych z Afganistanu wynika, że w obecnej sytuacji również będą artykułowane wobec samorządów oczekiwania realizacji podobnych zadań. Zaangażowanie w pomoc uchodźcom, szczególnie w kwestii: edukacji, zakwaterowania, dostępu do opieki medycznej, rynku pracy, wsparcia językowego i asystowania w załatwianiu podstawowych spraw urzędowych - będzie ogromnym wyzwaniem dla samorządów, które gotowi jesteśmy podjąć.

W związku z powyższym, zwracamy się do strony rządowej o pilne przekazanie samorządom konkretnych informacji o planowanych rozwiązaniach prawno-finansowych w tej kwestii.

Kryzys za wschodnią granicą państwa wprowadza niepewność i nieprzewidywalność, tym bardziej potrzebne jest pilne zaplanowanie odpowiednich działań przy współpracy wszystkich potencjalnych partnerów.

Z poważaniem,

Tadeusz Truskolaski, Prezydent Miasta Białęgostoku

Rafał Bruski, Prezydent Miasta Bydgoszczy

Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska

Marcin Krupa Prezydent Miasta Katowice

Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa

Krzysztof, Żuk, Prezydent Miasta Lublina

Hanna Zdanowskia, Prezydent Miasta Łodzi

Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznań

Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa

Piotr Krzystek, Prezydent Miasta Szczecin

Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy

Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia

Więcej informacji

Partnerzy