UNICEF zaprasza do Programu „Miasto Przyjazne Dzieciom”

Opublikowano: 23.08.2022
UN0633885.jpg
To międzynarodowy program, który ma na celu zagwarantowanie najmłodszym mieszkańcom miast jak najlepszych warunków do życia i rozwoju, a także aktywizowanie dzieci do brania czynnego udziały w życiu miasta. Już 7 polskich miast w nim uczestniczy.

Program „Miasto Przyjazne Dzieciom” został zainicjowany w 1996 roku podczas obrad Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie osiedli ludzkich Habitat II (Istambuł, Turcja). Główną motywacją do podjęcia działań na rzecz Miasta Przyjaznego Dzieciom było przekonanie, iż dobrobyt dzieci jest najlepszym wyznacznikiem realizacji praw dziecka, funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego oraz skutecznego zarządzania na szczeblu samorządowym.

Czynnikami skłaniającymi do powstania Programu „Miasto Przyjazne Dzieciom” były:
• wzrastająca liczba dzieci mieszkających w miastach,
• decentralizacja administracji państwowej na rzecz struktur samorządowych,
• uznanie, że zaangażowanie obywatelskie i udział dzieci są kluczowymi elementami
dobrego rządzenia.

„Miasto Przyjazne Dzieciom” jest to program UNICEF oparty o podstawową zasadę kierowania się zawsze dobrem dziecka. W ten sposób chcemy wesprzeć samorządy w realizacji w praktyce Konwencji o prawach dziecka. Ośrodki realizujące program podejmują zobowiązanie by być „Miastem Przyjaznym Dzieciom”, czyli takim, które dba o swych najmłodszych obywateli, jest świadome ich potrzeb i praw. Stara się również zagwarantować im optymalne warunki życia i rozwoju, zdając sobie sprawę, jak ogromny wpływ na ukształtowanie dorosłego człowieka ma dzieciństwo - mówił w wywiadzie dla szczecińskiego portalu Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Od momentu powstania Program ewoluował i rozwijał się w kolejnych krajach, angażując coraz szersze grono partnerów – zarówno na szczeblu lokalnym, jak i krajowym. W działaniach na rzecz „Miasta Przyjaznego Dzieciom” uczestniczą organy samorządowe i krajowe, organizacje pozarządowe, instytucje naukowe, biznes i media. Program funkcjonuje w ponad 45 krajach na świecie, obejmując swoim zasięgiem ponad 4 000 miast zarówno w krajach rozwijających się, jak i wysokorozwiniętych. Tytuł „Miasta Przyjaznego Dzieciom” przyznawany jest na okres dwóch lat, po których następuje ponowna ocena prowadzonych działań i sprawdzenie, czy miasto spełnia wszystkie wymagane kryteria. Wśród „Miast Przyjaznych Dzieciom” są m.in.: Paryż, Barcelona, Madryt, Chicago, Londyn czy Quebec.

Program składa się z trzech filarów. Pierwszym z nich jest wzmocnienie lokalnego zarządzania miejskiego dla dzieci. Obejmuje to wdrożenie ram prawnych przyjaznych dzieciom; ocena sytuacji dzieci; opracowanie planu działania na rzecz dzieci; ustanowienie mechanizmu koordynacji w samorządzie lokalnym w celu zapewnienia priorytetowego traktowania spraw dzieci; oraz ocena wpływu prawa, polityki i praktyki na dzieci. Obszary priorytetowe obejmują rozwój wczesnego dzieciństwa, edukację, zdrowie, dzieci niepełnosprawne, ochronę dzieci, ubóstwo, dzieci migrantów, kulturę i sport. Drugim filarem jest podnoszenie świadomości i promowanie praw dziecka wśród dorosłych i dzieci. Obejmuje to słuchanie opinii dzieci i branie ich pod uwagę przy podejmowaniu decyzji w kwestiach, które ich dotyczą. Kluczową rolę odgrywa podejmowanie działań wzmacniających istniejące narzędzia uczestnictwa dzieci w mieście oraz tworzenie warunków do wdrażania nowych rozwiązań. Szczególnie zachęca się do wspierania lokalnych rad młodzieżowych, możliwości zgłaszania pomysłów przez młodych ludzi w ramach budżetu lokalnego oraz promowania mechanizmów bezpośredniego uczestnictwa. Natomiast trzecim filarem jest wykorzystanie partnerstw strategicznych do zaangażowania wszystkich członków społeczeństwa w budowanie środowiska przyjaznego dzieciom. Wiąże się to z budowaniem szerokich platform współpracy między mediami, społeczeństwem obywatelskim i sektorem prywatnym.

Inicjatywa „Miasto Przyjazne Dzieciom” w Polsce została uruchomiona we wrześniu 2017 roku w Gdyni. Od tego momentu rozrosła się ona o współpracę z 7 miastami, które różnią się wielkością, liczbą ludności i możliwościami finansowymi. Obecnie w Polsce o uzyskanie tytułu „Miasta Przyjaznego Dzieciom” starają się obok Gdyni następujące miasta: Sopot, Konin, Kraków, Toruń, Poznań, Grodzisk Mazowiecki. Udział w programie to nie tylko jednak ubieganie się o tytuł, ale przede wszystkim dążenie do zagwarantowania najmłodszym obywatelom optymalnych warunków życia.

Doświadczenia UNICEF pokazują też, że uczestnictwo w tym Programie może przynieść miastom wiele korzyści. Należą do nich m.in.: udział w prestiżowym, międzynarodowym projekcie, włączenie do międzynarodowej i krajowej sieci „Miast Przyjaznych Dzieciom”, podnoszenie jakości życia dzieci i młodzieży, przeciwdziałanie „starzeniu się” miast, kształtowanie świadomych i aktywnych obywateli, rozwijanie kompetencji strategicznych i wrażliwości społecznej uczestników Programu.

JAK PRZYSTĄPIĆ DO PROGRAMU?

Więcej informacji, jak dołączyć do Programu, można uzyskać, wchodząc na stronę:
https://unicef.pl/wspolpraca/m...

Można także skontaktować się mailowo - miasta@unicef.pl lub telefonicznie - +48 22 568 03 34

Udział w Programie jest bezpłatny.

Więcej informacji

Partnerzy